Τον «λύγισαν» κούραση και χαμένα ριμπάουντ...

Για την 3η αγωνιστική της Α1 Μπάσκετ γυναικών, ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ υποδέχθηκε το μεσημέρι της Κυριακής 22 Οκτωβρίου, στο PAOK Sports Arena, τον Παναθηναϊκό, γνωρίζοντας την ήττα με 73-106.

Ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τις: Κιλαζίδου, Ουόκερ, Μυλωνάκη, Τζόουνς και Ράις.

Ισορροπημένη ήταν η εικόνα του πρώτου δεκάλεπτου στις πρώτες στιγμές του, με τις δύο ομάδες να είναι μαζί στο σκορ, 8-8. Στη συνέχεια ο Δικέφαλος έδειξε καλό πρόσωπο, παίρνοντας το προβάδισμα, 12-11, το οποίο ανέτρεψαν οι φιλοξενούμενες, 12-17. Έτσι, το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 18-27.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, μπορεί ο Παναθηναϊκός να ανέβασε την διαφορά, 20-32, ωστόσο ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ με αντεπίθεση διαρκείας μείωσε αισθητά, μειώνοντας την διαφορά στο καλάθι, 32-34. Οι φιλοξενούμενες ανέβασαν και πάλι την διαφορά σε διψήφια επίπεδα, 36-46, με τον Δικέφαλο να μειώνει, 39-46, σκορ το οποίο ήταν και τελικό για το πρώτο μέρος.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ εμφάνισε τα σημάδια κούρασης, τα οποία προήλθαν από το πολύ σημαντικό παιχνίδι κυπέλλου κόντρα στον ΟΑ Χανίων, εκεί όπου ο Δικέφαλος πήρε την πρόκριση στους «8». Παράλληλα, τα ριμπάουντ στοίχισαν, και αύξησαν την διαφορά σταδιακά. Το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε στο 56-75.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο χρόνος συμμετοχής μοιράστηκε στις νεαρότερες αθλήτριες του ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ, προκειμένου αυτές να πάρουν πολύτιμες εμπειρίες, παίζοντας κόντρα σε δύσκολες αντιπάλους. Έτσι, το παιχνίδι ολοκληρώθηκε στο 73-106.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για το σύνολο του Άγγελου Αγγελίδη, το Σάββατο 29 Οκτωβρίου και ώρα 12:30, εκτός έδρας, απέναντι στον ΟΑ Χανίων, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής.

Τα δεκάλεπτα: 18-27, 39-46, 56-75, 73-106

ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ (Αγγελίδης): Ουόκερ 19(1), Κιλαζίδου 6, Κιολεόγλου, Ράις 12, Τόλη 3(1), Τόγια 2, Πολυμέρου, Μυλωνάκη 10(2), Μιχαηλίδου 2, Σταματάκη, Τζόουνς 19(1).