Με... σόου Τζόουνς και Ουόκερ πήρε το «διπλό» στα Χανιά!

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις του στην Α1 Μπάσκετ γυναικών ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ, επικρατώντας στα Χανιά του τοπικού ΟΑ με 62-81, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής.

Δυναμικά ξεκίνησε στο πρώτο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ, έχοντας σε εκπληκτική μέρα την Τζόουνς. Ο Δικέφαλος πήρε προβάδισμα οκτώ πόντων, 10-18, το οποίο συνέχισε να διατηρεί καθόλη την διάρκεια του πρώτου δεκαλέπτου, 17-25. Με δίποντο της Τζόουνς, ο Δικέφαλος πήρε διψήφιο προβάδισμα, 17-27, σκορ το οποίο ήταν και τελικό για το πρώτο δεκάλεπτο.

Παρόμοια ήταν και η εικόνα του δευτέρου δεκαλέπτου, με Μόργκαν και Τζόουνς να ηγούνται επιθετικά, και τον Δικέφαλο να συνεχίζει να έχει διατηρεί την διαφορά σε υψηλά επίπεδα, 21-37. Σε μία ολοκληρωτική εμφάνιση των Ουόκερ και Τζόουνς, ο Δικέφαλος δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης, με το πρώτο ημίχρονο να «κλείνει» στο 33-50.

Στην επανάληψη, ο Δικέφαλος συνέχισε να έχει τα... ηνία του αγώνα, ελέγχοντας πλήρως την αναμέτρηση. Στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου έφτασε την διαφορά στους 18 πόντους, 46-64, βάζοντας αρκετά δύσκολα στις γηπεδούχες. Το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε στο 49-68.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Άγγελος Αγγελίδης μοίρασε τον χρόνο συμμετοχής, κάτι το οποίο ωστόσο δεν μείωσε την διαφορά, αλλά την αύξησε, 51-75. Τα Χανιά δεν αντέδρασαν σε κανένα σημείο του παιχνιδιού, με τον ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ να παίρνει τη νίκη με 62-81.

Τα δεκάλεπτα: 17-27, 33-50, 49-68, 62-81

ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ (Αγγελίδης): Ουόκερ 29(5), Κιλαζίδου 2, Κιολεόγλου 3(1), Ράις 2, Τόλη, Κουμαντσιώτου, Μυλωνάκη 4, Μιχαηλίδου 5(1), Σταματάη, Τζόουνς 36(1)