Γιόρτασε τα 1000 παιχνίδια στο PAOK Sports Arena με νίκη ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ!

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις του στην Α1 Μπάσκετ γυναικών ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ, γιορτάζοντας το 1000ο παιχνίδι στο PAOK Sports Arena με επικράτηση επί του Αθηναϊκού με 77-54, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής.

Ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τις: Κιλαζίδου, Ουόκερ, Μυλωνάκη, Τζόουνς και Ράις.

Δυναμικά ξεκίνησε στο πρώτο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ, θέλοντας να... τρέξει το γήπεδο, δημιουργώντας ρυθμό τον οποίο δεν θα μπορούσε να ακολουθήσει ο Αθηναϊκός. Ο Δικέφαλος δημιούργησε προβάδισμα, 14-7, το οποίο διατήρησε μέχρι και το τελικό 19-12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ ήταν καταιγιστικός και στα δύο μήκη του γηπέδου, παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ. Με... κλειδί την άμυνα, ο Δικέφαλος αύξανε όλο και περισσότερο την διαφορά, παίρνοντας παράλληλα ώριμες αποφάσεις στην επίθεση. Με γρήγορο 6-1 σερί ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ πήρε διψήφιο προβάδισμα, 25-13. Ο Αθηναϊκός μείωσε, 25-19, ωστόσο ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ... τρέχοντας ένα φοβερό 23-0 σερί, «εκτόξευσε» την διαφορά, παίρνοντας πλήρως τα... ηνία του αγώνα, 48-19. Έτσι, το πρώτο ημίχρονο «έκλεισε» με τον Δικέφαλο μπροστά στο σκορ με 48-22.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ ξεκίνησε με σερί 14-0, ανεβάζοντας ακόμα περισσότερο την διαφορά, 62-22. Ο Δικέφαλος έχοντας τον πλήρη έλεγχο της αναμέτρησης, είχε την ευκαιρία να μοιράσει τον χρόνο συμμετοχής, με τον Άγγελο Αγγελίδη να δίνει πολύτιμο χρόνο συμμετοχής στις νεαρές αθλήτριες του. Η διαφορά δεν μειώθηκε, με το τελικό σκορ να είναι 67-34.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Δικέφαλος... κατέβασε ρυθμό, με τον ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ να συνεχίζει καθόλη την διάρκεια του δεκαλέπτου με νεανική πεντάδα. Σ' ένα τέταρτο δεκάλεπτο διαδικαστικού χαρακτήρα, ο Δικέφαλος επικράτησε με 77-54, παίρνοντας τη νίκη.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για το σύνολο του Άγγελου Αγγελίδη, την Κυριακή 19 Νοεμβρίου και ώρα 14:00, εκτός έδρας, κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής.

Τα δεκάλεπτα: 19-12, 48-22, 67-34, 77-54

ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ (Αγγελίδης): Ουόκερ 13(1), Κιλαζίδου 8, Κιολεόγλου 4(1), Ράις 9, Τόλη 5(1), Κουμαντσιώτου, Κουκουναρίδου 2, Τόγια, Πολυμέρου, Μυλωνάκη 8, Μιχαηλίδου, Τζόουνς 28.