Υπερηχητικός ΠΑΟΚ mαteco έκανε το 5Χ5 στο πρωτάθλημα!

Κατηγορία: Χάντμπολ Γυναικών

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις του στην Α1 Χάντμπολ γυναικών ο ΠΑΟΚ mαteco, επικρατώντας της Αναγέννησης Άρτας με 41-24, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής.

Στο πρώτο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ mαteco πήρε ένα μικρό προβάδισμα στο πρώτο πεντάλεπτο, με επιθετική πρωταγωνίστρια την Βράνσιτς, 3-1. Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενες έβγαλαν αντίδραση και ισοφάρισαν, 4-4, με την Μπροκάρντο να δίνει αμέσως το προβάδισμα, 5-4. Σ' εκείνο το σημείο, η Αναγέννηση εκμεταλλεύτηκε δίλεπτη αποβολή του Δικεφάλου και έκανε μία μίνι-ανατροπή, 5-6, με τον ΠΑΟΚ mαteco να ανακτά το προβάδισμα με γκολ των Σαμολαδά, Χατζηπαρασίδου και Μουράτοβιτς, 10-7. Στο προβάδισμα αυτό «πάτησε» ο Δικέφαλος, επιβεβαιώνοντας την κυριαρχία του και ανοίγοντας την διαφορά, 13-8. Οι σημαντικές αποκρούσεις της Καπρινιώτη κράτησαν τις φιλοξενούμενες χαμηλά στο σκορ, με το τελικό σκορ για το πρώτο μέρος να είναι 18-9.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η είσοδος της Τομάσεβιτς κάτω από τα δοκάρια, συνέβαλλε σημαντικά στην εξαιρετική αμυντική συμπεριφορά του ΠΑΟΚ mαteco. Με επιθετική πολυφωνία και αυταπάρνηση στην άμυνα, ο Δικέφαλος... εκτόξευσε γρήγορα την διαφορά σε διψήφια επίπεδα, 27-13. Η καλή εικόνα συνεχίστηκε, με το ροτέισον του Δημήτρη Πελεκίδη να μην επηρεάζει σε κανένα σημείο τις «ασπρόμαυρες», οι οποίες πήραν σημαντική νίκη με 41-24.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για το σύνολο του Δημήτρη Πελεκίδη, το Σάββατο 25 Νοεμβρίου και ώρα 18:00, εκτός έδρας, απέναντι στον ΟΦΝΙ, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Α1.

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 4-5, 9-7, 11-8, 16-8, 18-9 (ημχ), 23-11, 27-13, 31-17, 33-18, 39-24, 41-24

ΠΑΟΚ mαteco (Πελεκίδης): Χατζηπαρασίδου 8, Κερλίδη 9, Μεντεσίδου, Βράντσιτς 2, Μπουλάτοβιτς, Καπρινιώτη, Σαμολαδά 3, Μουράτοβιτς 5, Σεβδίλη 3, Ζενέλι 1, Μποριζόφσκα 5, Γκρμπάσεβιτς, Τομάσεβιτς, Κουλούρη, Μπουράτο 4, Μιλόγεβιτς 1.