«Πάτησε» γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο και επικράτησε της ΑΕΚ με 43-26 ο Υπερπρωταθλητής!

Κατηγορία: Χάντμπολ Γυναικών

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις του στην Α1 Χάντμπολ γυναικών ο ΠΑΟΚ mαteco, επικρατώντας της ΑΕΚ με 43-26, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής.

Ο Δικέφαλος ξεκίνησε δυναμικά στο παιχνίδι και δημιούργησε ένα προβάδισμα τριών τερμάτων, 7-4, το οποίο οι φιλοξενούμενες ισοφάρισαν στο εικοσάλεπτο, 12-12. Στη συνέχεια, ο ΠΑΟΚ mαteco αύξησε τον ρυθμό του αγώνα, έβγαλε άμυνες, σκόραρε στην επίθεση, και πήρε το προβάδισμα, 20-15, το οποίο ήταν και τελικό σκορ του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Υπερπρωταθλήτριες Ελλάδος μπήκαν «φουριόζες» στο γήπεδο, επιβάλλοντας πλήρως τον ρυθμό τους. Με την Καπρινιώτη να δίνει σημαντικές επεμβάσεις, και Χατζηπαρασίδου-Σεβδίλη να ηγούνται επιθετικά, ο Δικέφαλος... εκτόξευσε την διαφορά σε διψήφια επίπεδα, 29-19. Μην αφήνοντας περιθώριο αντίδρασης στις παίκτριες της «Ένωσης», ο ΠΑΟΚ mαteco αύξανε όλο και περισσότερο την διαφορά, φτάνοντας στην επικράτηση με 43-26.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για το σύνολο του Δημήτρη Πελεκίδη, την Κυριακή 12 Δεκεμβρίου και ώρα 15:30, εκτός έδρας, απέναντι στον ΓΑΣ Καματερού, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Α1.

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 7-5, 11-9, 13-12, 17-14, 20-15 (Ημ.), 23-17, 27-19, 30-21, 34-23, 38-23, 43-26.

ΠΑΟΚ mαteco (Πελεκίδης): Χατζηπαρασίδου 8, Κερλίδη 6, Μεντεσίδου 1, Βράντσιτς 5, Μπουλάτοβιτς 2, Καπρινιώτη, Σαμολάδα 1, Μουράτοβιτς 5, Σεβδίλη 9, Ζενέλι, Γρμπάσεβιτς, Κουλούρη 2, Μπουράτο 4, Τσικνάκη, Σίλβα.