Μαχητικός στην Ηλιούπολη... έκλεισε τον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος

Κατηγορία: Χάντμπολ Ανδρών

Για την 11η αγωνιστική της Handball Premier, ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε στο Κλειστό της Ηλιούπολης, το απόγευμα του Σαββάτου 10 Δεκεμβρίου, τον ΟΣΦΠ/Όμιλο Ξυνή, γνωρίζοντας την ήττα με 26-23.

Ο Δικέφαλος έδειξε το μαχητικό του πρόσωπο, καθόλη την διάρκεια του αγώνα, παρουσιάζοντας την διαρκή βελτίωσή του το τελευταίο διάστημα. Στο πρώτο πεντάλεπτο του αγώνα, οι δύο ομάδες ήταν μαζί στο σκορ, με τους γηπεδούχους να έχουν ένα μικρό προβάδισμα, 3-2. Στη συνέχεια, μπορεί η διαφορά να αυξήθηκε για λίγο, 7-4, ωστόσο ο ΠΑΟΚ έβγαλε αντίδραση και μείωσε στο γκολ, 10-9, έχοντας να διαχειριστεί παράλληλα την απώλεια του Λαδάκη, καθώς ο κρητικός ίντερ τραυματίστηκε στο 16', φεύγοντας από το γήπεδο υποβασταζόμενος. Οι «ασπρόμαυροι» συνέχισαν την καλή τους εικόνα και στο τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου μέρους, φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσια, 12-12, σκορ το οποίο ήταν και τελικό για το πρώτο μέρος.

«Ντέρμπι» ήταν και το δεύτερο ημίχρονο, με τον ΠΑΟΚ να ψάχνει ένα ξέσπασμα το οποίο θα του έδινε το προβάδισμα, αλλά τους γηπεδούχους να διατηρούν το προβάδισμα των δύο τερμάτων, 21-19. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι «ασπρόμαυροι» έμειναν πίσω στο σκορ, επιτρέποντας στους γηπεδούχους να... ανοίξουν την διαφορά, 24-19. Οι παίκτες του Στέλιου Σεϊρεκίδη τα έδωσαν όλα προκειμένου να επιστρέψουν στο σκορ, ωστόσο το τελικό 26-23, δεν τους το επέτρεψε.

Επόμενη αγωνιστική για το σύνολο του Στέλιου Σεϊρεκίδη, την Τετάρτη 13 Δεκεμβρίου και ώρα 18:00, εκτός έδρας, απέναντι στο Ζαφειράκη Νάουσας, στο πλαίσιο της νοκ-άουτ φάσης των «16» του Κυπέλλου Ελλάδος.

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 5-2, 7-3, 9-7, 10-9, 12-12 (ημχ), 15-14, 19-17, 21-19, 24-19, 26-22, 26-23

ΠΑΟΚ (Σεϊρεκίδης): Γκίγκοφ, Λαδάκης, Ελευθεριάδης, Τσαμουρίδης 2, Παπαγεωργίου, Θ. Παπάζογλου 1, Κ. Κουκμίσης 4, Λ. Παπάζογλου, Τσαναξίδης 1, Μαρίνος, Ν. Κουκμίσης 4, Μπάτζιος, Καλόμοιρος 4, Μποτσκάρεφ 5, Δαϊος, Τζωρτζίνης 2.