«Έκλεισαν» το 2023 και τον πρώτο γύρο με νίκη οι Υπερπρωταθλήτριες!

Κατηγορία: Χάντμπολ Γυναικών

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις του στην Α1 Χάντμπολ γυναικών ο ΠΑΟΚ mαteco, επικρατώντας στο «Σπίτι του Χάντμπολ» της ΑΕΠ Πανοράματος με 35-23, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής.

Οι Υπερπρωταθλήτριες Ελλάδος, απέδειξαν από νωρίς την αγωνιστική τους ανωτερότητα, ανεβάζοντας ρυθμό από το 10ο λεπτό και μετά. Με πρωτοβουλία των κινήσεων, όμορφο χάντμπολ, και υψηλό ρυθμό, οι «ασπρόμαυρες» αύξαναν με την πάροδο του χρόνου την διαφορά, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια προηγούμενες στο σκορ με 17-10.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η εικόνα του παιχνιδιού ήταν ίδια. Ο Δημήτρης Πελεκίδης άλλαζε σχήματα, τόσο στην άμυνα, όσο και στην επίθεση, με την διαφορά του αγώνα να αυξάνεται όλο και περισσότερο. Στο 50ο λεπτό οι παίκτριες του ΠΑΟΚ mαteco είχαν σαφή διαφορά, 30-17, κερδίζοντας την αναμέτρηση με 35-23.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για το σύνολο του Δημήτρη Πελεκίδη, το Σάββατο 27 Ιανουαρίου, εντός έδρας, απέναντι στον Μέγα Αλέξανδρο Γιαννιτσών, για την 10η αγωνιστική της Α1.

Τα πεντάλεπτα: 3-1, 5-4, 8-5, 11-6, 14-8, 17-10 (ημχ), 20-12, 23-14, 27-17, 31-18, 33-21, 35-23

ΠΑΟΚ mαteco (Πελεκίδης): Τσικνάκη, Χατζηπαρασίδου 3, Κερλίδη 3, Μεντεσίδου 1, Βράντσιτς 4, Καπρινιώτη, Σαμολάδα 2, Μουράτοβιτς 2, Σεβδίλη 4, Σίλβα 5, Ζενέλι, Μποριζόφσκα 1, Κουλούρη 1, Μπουράτο 3, Μιλόγεβιτς 6, Γκρμπάσεβιτς.