«Λύγισε» στην Βούλα...

Για την 10η αγωνιστική της Α1 Μπάσκετ γυναικών, ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ ταξίδεψε στην Αθήνα, προκειμένου να αντιμετωπίσει το μεσημέρι της Πέμπτης 28 Δεκεμβρίου, τον Πρωτέα Βούλας, από τον οποίο και ηττήθηκε με 75-51.

Ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τις: Κιλαζίδου, Ουόκερ, Μυλωνάκη, Τζόουνς και Ράις.

«Μουδιασμένο» ήταν το ξεκίνημα του ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ στο πρώτο δεκάλεπτο, επιτρέποντας στις γηπεδούχες να πάρουν προβάδισμα στα μισά, 16-6. Ο Δικέφαλος έβγαλε αντίδραση και με αντεπίθεση διαρκείας, έφερε το παιχνίδι στο πόντο, 18-17. Ο Πρωτέας... απάντησε με 4-0 σερί, διαμορφώνοντας το τελικό 22-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Δικέφαλος μπορεί να ήταν πίσω στο σκορ, 29-23, ωστόσο με 0-8 σερί έκανε την ανατροπή, 29-31. Σ' ένα κλειστό δεύτερο δεκάλεπτο επιθετικά, οι δύο ομάδες ήταν μαζί στο σκορ, με το πρώτο μέρος να τελειώνει στο 36-35.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχες με σερί 9-0 αύξησαν την διαφορά, 45-35, η οποία συνέχισε να παραμένει, 51-41. Με 0-4 σερί οι «ασπρόμαυρες» μείωσαν στους έξι, 51-45, με το τελικό σκορ της τρίτης περιόδου να είναι 54-47.

Στην τέταρτη περίοδο, οι παίκτριες του Δικεφάλου προσπάθησαν να μειώσουν περισσότερο το σκορ, ωστόσο ένα επιμέρους σκορ 14-2, τις έφερε σε δύσκολη θέση, 68-49. Σ' εκείνη την διαφορά... πάτησε επάνω ο Πρωτέας, ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ έμεινε χαμηλά επιθετικά, με το τελικό σκορ του αγώνα να είναι 75-51.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για το σύνολο του Άγγελου Αγγελίδη, είναι προγραμματισμένη για το Σάββατο 6 Ιανουαρίου και ώρα 13:00, εντός έδρας, κόντρα στην Ελευθερία Μοσχάτου, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής.

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 36-35, 54-47, 75-51

ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ (Αγγελίδης): Ουόκερ 12, Κιλαζίδου 1, Ράις 11, Τόλη, Κουμαντσιώτου, Πολυμέρου, Μυλωνάκη 4, Μιχαηλίδου 2, Σταματάκη 2, Τζόουνς 19.