Άμεση «στροφή» στο ευρωπαϊκό ιστορικό ραντεβού του PAOK Sports Arena!

Για την 12η αγωνιστική της Volley League γυναικών, ο ΠΑΟΚ υποδέχτηκε το απόγευμα της Κυριακής 7 Ιανουαρίου στο PAOK Sports Arena, τον ΟΣΦΠ, γνωρίζοντας την ήττα με 0-3.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τις: Ντέακ, Πολυνοπούλου, Τσιόγκα, Κλέπκου, Κυπαρίσση, Ουίλιαμς και λίμπερο την Ξανθοπούλου.

Στο πρώτο σετ, ο Δικέφαλος ξεκίνησε καλύτερα, παίρνοντας το προβάδισμα στους πρώτους πόντους, 5-2, ωστόσο οι φιλοξενούμενες αντέδρασαν και έκαναν την ανατροπή, 10-13. Ένα «ασπρόμαυρο» σερί 3-0, έφερε το σετ σε ισορροπία, 13-13, αλλά στη συνέχεια οι αντίπαλες πήραν και πάλι το προβάδισμα, 15-17. Στην τελική ευθεία, οι δύο ομάδες ήταν πολύ κοντά στο σκορ, 18-19, ωστόσο ένα 0-3 σερί, έφερε τις παίκτριες του Δικεφάλου σε δύσκολη θέση, 18-22. Οι «ασπρόμαυρες» προσπάθησαν να επιστρέψουν στο σετ, αλλά δεν τα κατάφεραν, με το 20-25 να διαμορφώνει το 0-1.

Το δεύτερο σετ κινήθηκε σε μία ισορροπία στους πρώτους πόντους, με τις δύο ομάδες να είναι μαζί στο σκορ, 6-6. Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενες πήραν ένα μικρό προβάδισμα, 7-11, το οποίο διατήρησαν, 8-14. Ο Δικέφαλος προσπάθησε να βρει τις λύσεις, ωστόσο ήταν σε δύσκολη θέση μετά το 14-21. Σημαντικοί πόντοι δεν ήρθαν, με τις αντίπαλες μ' ένα σερί 0-4, να κάνουν το 14-25 και το 0-2.

Μην έχοντας την κατάλληλη ψυχολογία μετά τα δύο πρώτα σετ, οι παίκτριες του ΠΑΟΚ δεν ξεκίνησαν καλά στο τρίτο σετ, επιτρέποντας στις φιλοξενούμενες να πάρουν σημαντικό προβάδισμα από νωρίς, 3-13. Η διαφορά δεν μειώθηκε, και
έτσι ήρθε το 14-25 το οποίο διαμόρφωσε το τελικό 0-3΄

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για το σύνολο του Ντάρκο Ζάκοτς, την Πέμπτη 11 Ιανουαρίου και ώρα 19:00, στο PAOK Sports Arena, απέναντι στην γερμανική Βισμπάντεν, στο πλαίσιο του πρώτου αγώνα της φάσης των «8» του Main Phase του Challenge Cup.

Τα σετ: 20-25, 14-25, 14-25

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 3 άσσους, 24 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 5 άσσους, 35 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων.

Π.Α.Ο.Κ. (Ντάρκο Ζάκοτς): Πολυνοπούλου 3 (1/9 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κλέπκου 4 (4/14 επ., 69% υπ.-54% άριστες), Κυπαρίσση 9 (9/33 επ, 41% υπ.-33% άριστες), Ντέακ 2 (0/3 επ., 2 μπλοκ), Τσιόγκα 4 (1/7 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ουίλιαμς 7 (6/24 επ., 1 μπλοκ) / Ξανθοπούλου (λ, 36% υπ.-27% άριστες), Ηλιοπούλου, Οικονομίδου 2 (2/7 επ.), Τερζόγλου 2 (1/2 επ., 1 άσσος).

Ο.Σ.Φ.Π. (Λορέντζο Μιτσέλι): Νίζετιχ 7 (5/13 επ., 2 άσσοι, 50% υπ.-31% άριστες), Καράρο 2 (1/2 επ., 1 άσσος), Εμμανουηλίδου 10 (2/7 επ., 8 μπλοκ), Λαμπρούση 4 (3/4 επ., 1 μπλοκ), Κούμπουρα 16 (14/31 επ., 2 μπλοκ), Μλεΐνκοβα 14 (10/26 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 58% υπ.-58% άριστες) / Αρτακιανού (λ, 57% υπ.-36% άριστες), Σαμπάτη (λ), Τάνη.