Αδίκησε τον εαυτό του αλλά θα... επιστρέψει!

Για την 10η αγωνιστική της Volley League ανδρών, ο ΠΑΟΚ υποδέχτηκε το απόγευμα της Δευτέρας 8 Ιανουαρίου, στο PAOK Sports Arena, τον ΟΣΦΠ, από τον οποίο και γνώρισε την ήττα με 1-3.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τους: Μπλάνκεναου, Ντεν Ντρις, Τρούχτσεβ, Φαν Χάρντερεν, Τακουρίδη, Γάτση και λίμπερο τον Κοκκινάκη.

Ισορροπημένη ήταν η εικόνα του πρώτου σετ, με τις δύο ομάδες να είναι μαζί στο σκορ από τους πρώτους πόντους, 9-9, έως και τα μέσα, 12-12. Σ' εκείνο το σημείο οι φιλοξενούμενοι με σερί 0-3, πήραν ένα μικρό προβάδισμα, 12-15, το οποίο διατήρησαν έως και την τελική ευθεία, 18-21. Ο ΠΑΟΚ μείωσε στους δύο, 20-22, προσπάθησε να πιέσει με το σερβίς του, ωστόσο δεν κατάφερε να επιστρέψει, με το 21-25 να διαμορφώνει το 0-1.

Το καλό του πρόσωπο έβγαλε στο δεύτερο σετ ο Δικέφαλος, ο οποίος μπήκε αποφασιστικά από την αρχή και πήρε προβάδισμα, 8-5. Κάνοντας εξαιρετική διαχείριση του προβαδίσματος, και... χαλώντας την υποδοχή των αντιπάλων του, ο ΠΑΟΚ πήρε σημαντικό προβάδισμα σε κομβικό σημείο, 19-15. Οι «ασπρόμαυροι» δεν άφησαν περιθώριο αντίδρασης στους φιλοξενούμενους και έτσι έφεραν τα σετ στα... ίσια, κάνοντας το 1-1 με 25-22.

Σετ δύο προσώπων ήταν το τρίτο για τον ΠΑΟΚ. Οι «ασπρόμαυροι» έχοντας το ψυχολογικό πλεονέκτημα μετά το 1-1, μπήκαν καλύτερα στο τάραφλεξ, και πήραν αμέσως σημαντική διαφορά, 14-10. Σ' ένα σετ στο οποίο οι παίκτες του Δικεφάλου κυριαρχούσαν, η διαφορά παρέμενε υπέρ τους έως την τελική ευθεία, 19-14. Σ' εκείνο τη σημείο, οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν αντίδραση και σε συνδυασμό με τα λάθη των παικτών του ΠΑΟΚ, το σετ ισορρόπησε, 23-23. Οι αντίπαλοι πήραν σετ-μπολ, 23-24, το οποίο «έσβησε» ο ΠΑΟΚ μετά από επιτυχημένο τσάλεντζ σε μπλοκ-άουτ επίθεση του Φαν Χάρντερεν, 24-24. Σ' ένα κλειστό σετ, οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που με σερί 0-2, το κατέκτησαν, κάνοντας το 1-2.

Στο τέταρτο σετ, μπορεί οι αντίπαλοι να ήταν εκείνοι που ξεκίνησαν καλύτερα, 5-8, ωστόσο ο Δικέφαλος έβγαλε αντίδραση, ανέβασε ρυθμό και έκανε άμεσα την ανατροπή, 14-12. Η συνέχεια ήταν αρκετά ισορροπημένη, με τις δύο ομάδες να είναι μαζί στο σκορ, μπαίνοντας στην τελική ευθεία από κοινή αφετηρία, 20-20. Ο ΠΑΟΚ μπορεί να βρέθηκε σε δύσκολο σημείο μετά το 21-24, ωστόσο με δύο σερί πόντους, έφερε την διαφορά στον πόντο, 23-24. Σ' εκείνο το σημείο είχε ευκαιρία να οδηγήσει το σετ σε παράταση, ωστόσο δεν εκμεταλλεύτηκε την κόντρα μπάλα που του παρουσιάστηκε με το 23-25 να διαμορφώνει το τελικό 1-3.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για το σύνολο του Γιόσκο Μιλενκόσκι, στις 14 Ιανουαρίου και ώρα 17:00, εκτός έδρας, απέναντι στον Παναθηναϊκό, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Volley League ανδρών.

1ο σετ: 7-8, 13-16, 17-21, 21-25
2ο σετ: 8-4, 16-11, 21-18, 25-22
3ο σετ: 8-6, 16-12, 21-17, 24-26
4ο σετ: 5-8, 15-16, 20-21, 23-25

*Οι πόντοι του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν από 4 άσσους, 42 επιθέσεις (42% αποτελεσματικότητα), 6 μπλοκ και 41 λάθη αντιπάλων (27 χαμένα σερβίς) και του Ολυμπιακού προήλθαν από 4 άσσους, 51 επιθέσεις (52% αποτελεσματικότητα), 17 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων (17 χαμένα σερβίς).

Τα σετ: 1-3 (21-25, 25-22, 24-26, 23-25) σε 115'

Π.Α.Ο.Κ. (Γιόσκο Μιλένκοσκι): Fαν Xάρντερεν 12 (10/23 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 41% υπ. - 27% άριστες), Μπλ;aνκενaου 1 (1/2 επ.), Γάτσης, Τακουρίδης 2 (2/7 επ.), Tρούχτσεφ 10 (9/21 επ., 1 άσσος, 63% υπ. - 41% άριστες), Βαν Ντεn Ντρις 18 (15/36 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ, 70% υπ. - 55% άριστες), Γαλιώτος, Λινάρδος 9 (5/8 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ).

Ο.Σ.Φ.Π. (Ντανιέλ Καστελάνι): Στερν 18 (16/31 επ., 2 μπλοκ), Γκουσταβάο 9 (4/8 επ., 5 μπλοκ), Κουμεντάκης 17 (12/26 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 68% υπ. - 52% άριστες), Τράβιτσα 2 (2 μπλοκ), Τζούριτς 10 (4/10 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ), Ιντάλγκο 16 (15/20 επ., 1 άσσος, 41% υπ. - 25% άριστες) / Τζιάβρας (λ, 69% υπ. - 23% άριστες), Δαλακούρας.