Με τον Κόσμο στο πλευρό του πέρασε από την Βούλα ο ΠΑΟΚ!

Κατηγορία: Βόλεϊ Γυναικών

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις του στη Volley League γυναικών ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας στην Αθήνα με 3-2 της Θέτιδας Βούλας, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής.

«Μουδιασμένο» ήταν το ξεκίνημα των παικτριών του Δικεφάλου στο πρώτο σετ, επιτρέποντας στις γηπεδούχες να πάρουν προβάδισμα στα μέσα, 15-9. Με 0-3 σερί οι «ασπρόμαυρες» μείωσαν στο σκορ, 15-12, με αυτή την διαφορά να ακολουθεί έως και την τελική ευθεία, 18-16. Σ' εκείνο το σημείο ένα «μπλακ-άουτ» των παικτριών του ΠΑΟΚ έδωσε τη δυνατότητα στην Θέτιδα να... τρέξει σερί 7-0 και να κάνει με 25-16 το 1-0.

Με διάθεση αντίδρασης και αντεπίθεσης ο ΠΑΟΚ στο δεύτερο σετ, ο οποίος μπορεί να έμεινε πίσω στο σκορ στο πρώτο μισό, 14-11, ωστόσο ανέβασε ρυθμό και έκανε την ανατροπή, 16-17. Σ' εκείνο το σημείο οι «ασπρόμαυρες»... έχτισαν την κυριαρχία τους και πήραν ξεκάθαρο προβάδισμα, 18-21. Η Θέτιδα έβγαλε αντίδραση και ισοφάρισε, 21-21, ωστόσο η ισοφάρισε σήκωσε διαμαρτυρίες από την πλευρά του ΠΑΟΚ, καθώς φαίνεται πως ο άσσος που έκανε το 21-21, ήταν άουτ. Οι παίκτριες του ΠΑΟΚ έβγαλαν αντίδραση, διαχειρίστηκαν τις λεπτομέρειες και με 23-25 έκαναν το 1-1.

Σετ με αρκετές διακυμάνσεις για τις δύο ομάδες ήταν το τρίτο. Οι γηπεδούχες ήταν εκείνες που ξεκίνησαν καλύτερα και δημιούργησαν διαφορά στους πρώτους πόντους, 7-3, ωστόσο ο Δικέφαλος πήρε τα... ηνία του σετ, κάνοντας την ανατροπή, 11-16. Το σετ ήρθε σε νέα ισορροπία, με τις δύο ομάδες να είναι μαζί στο σκορ, 17-17, ωστόσο στη συνέχεια οι γηπεδούχες πήραν προβάδισμα, 20-18. Με 0-3 σερί οι παίκτριες του ΠΑΟΚ έκαναν την ανατροπή, 20-21, προσπάθησαν να διεκδικήσουν το σετ, ωστόσο με 25-23 η Θέτιδα έκανε το 2-1.

Στο τέταρτο σετ, οι παίκτριες του Δικεφάλου έπρεπε να τα δώσουν όλα, προκειμένου να παραμείνουν στο παιχνίδι και να διεκδικήσουν τη νίκη. Οι γηπεδούχες ήταν εκείνες που εκμεταλλεύτηκαν το ψυχολογικό πλεονέκτημα από την κατάληξη του τρίτου σετ, 13-9, ωστόσο με διαρκή αντεπίθεση από την πλευρά του ΠΑΟΚ, το σετ ισορρόπησε σε κρίσιμο σημείο, 17-17. Με εξαιρετική διαχείριση των κρίσιμων στιγμών, οι παίκτριες του ΠΑΟΚ πήραν σημαντικό προβάδισμα, 18-22. Στη συνέχεια δεν άφησαν περιθώριο αντίδρασης στις γηπεδούχες, και με 21-25 έστειλαν το παιχνίδι στο τάι-μπρέικ, 2-2.

Με την ψυχολογία υπέρ τους, οι «ασπρόμαυρες» ήταν εκείνες που ξεκίνησαν δυναμικά στο τάι-μπρέικ, δημιουργώντας ένα προβάδισμα τριών πόντων, 3-6, το οποίο διατήρησαν έως και την αλλαγή του τερέν, 5-8. Σε κομβικό σημείο ο ΠΑΟΚ πήρε προβάδισμα τεσσάρων πόντων, 9-13, ενώ δημιούργησε και τρία ματς-μπολ, 11-14. Η Θέτιδα προσπάθησε να αντιδράσει «σβήνοντας» τα δύο ματς-μπολ, 13-14, ωστόσο ο Δικέφαλος με 13-15 πήρε τη νίκη και το δίποντο, 2-3.

Στα αξιοσημείωτα, η δυναμική παρουσία του Κόσμου του ΠΑΟΚ στο Κλειστό της Βούλας, οι οποίοι δημιούργησαν μία εξαιρετική ατμόσφαιρα καθόλη την διάρκεια της αναμέτρησης, δίνοντας ώθηση στην προσπάθεια των παικτριών του Δικεφάλου.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για το σύνολο του Ντάρκο Ζάκοτς, την Τετάρτη 17 Ιανουαρίου και ώρα 20:30, εκτός έδρας, κόντρα στην Βισμπάντεν, στο πλαίσιο του δεύτερου παιχνιδιού της φάσης των «8» του CEV Women's Challenge Cup.