Με... αύρα Σαμοϊλένκο ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 3-0 του Μίλωνα στο PAOK Sports Arena!

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις του στη Volley League ανδρών ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας του Μίλωνα στο PAOK Sports Arena με 3-0, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τους: Γαλιώτο, Λινάρδο, Σαμοϊλένκο, Φαν Χάρντερεν, Τρούχτσεφ, Βαν Ντεν Ντρις και λίμπερο τον Κοκκινάκη.

Κυρίαρχος ήταν ο ΠΑΟΚ στο πρώτο σετ, παρά το γεγονός πως βρέθηκε πίσω στους πρώτους πόντους, 5-7, έβγαλε αντίδραση, επέβαλλε τον ρυθμό του, και έφερε το σετ στα... μέτρα του, 13-9. Με «όπλο» του το μπλοκ, στο οποίο βοήθησε ιδιαίτερα ο νεοαποκτηθείς Αλεξέι Σαμοϊλένκο, ο Δικέφαλος ανέβασε τον δείκτη του σκορ στα μέσα, 16-10. Σε κομβικό σημείο ο ΠΑΟΚ πήρε σημαντική διαφορά, 18-11, την οποία συνέχισε να διατηρεί, 21-14. Οι φιλοξενούμενοι μπορεί να μείωσαν στην τελική ευθεία, 23-20, ωστόσο οι «ασπρόμαυροι» κατέκτησαν το σετ με 25-20.

Παίζοντας σε υψηλό ρυθμό σε όλους τους τομείς, ο ΠΑΟΚ εμφανίστηκε καλύτερος του αντιπάλου του και στο δεύτερο σετ. Έχοντας το προβάδισμα από την αρχή, 7-5, οι παίκτες του Δικεφάλου δεν άφησαν περιθώριο αντίδρασης στον Μίλωνα, ελέγχοντας πλήρως την κατάσταση, 17-13. Με πίεση στην υποδοχή, καλή επίθεση και μπλοκ, ο ΠΑΟΚ πήρε σαφέστατο προβάδισμα, 20-14, κατακτώντας και το δεύτερο σετ με 25-17.

Στο τρίτο σετ οι «ασπρόμαυροι» ξεκίνησαν και πάλι δυναμικά, 5-1, ωστόσο με 0-4 σερί οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν, 5-5. Ο Δικέφαλος ανέκτησε το προβάδισμα του στη συνέχεια, 11-8, έχοντας την ψυχολογία υπέρ του, παρά την αντίδραση και την μείωση του σκορ, 14-13. Ανεβάζοντας ρυθμό, ο ΠΑΟΚ πήρε τα... ηνία του σετ, 18-14, διατηρώντας την διαφορά αυτή και στην τελική ευθεία, 21-17. Ο Μίλωνας δεν βρήκε απάντηση, ο ΠΑΟΚ διαχειρίστηκε άψογα τις κρίσιμες μπάλες, και με 25-21 πήρε ακόμα ένα πολύτιμο τρίποντο, 3-0.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για το σύνολο του Γιόσκο Μιλενκόσκι, την Τετάρτη 24 Ιανουαρίου και ώρα 17:00, στο Κλειστό Γυμναστήριο «Μ. Μερκούρη», απέναντι στον ΟΣΦΠ, στο πλαίσιο του τελικού του Σούπερ Καπ.

1ο σετ: 7-8, 16-10, 21-14, 25-20

2ο σετ: 8-6, 16-13, 21-16, 25-17

3ο σετ: 8-6, 16-13, 21-17, 25-21

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 4 άσσους, 40 επιθέσεις (51% αποτελεσματικότητα), 12 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων (8 χαμένα σερβίς) και του Μίλωνα προήλθαν από 4 άσσους, 29 επιθέσεις (35% αποτελεσματικότητα), 4 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων (11 χαμένα σερβίς).

Τα σετ: 3-0 (25-20, 25-17, 25-21) σε 72'

Π.Α.Ο.Κ. (Γιόσκο Μιλένκοσκι): Βαν Γκάρντερεν 10 (8/19 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 55% υπ. - 30% άριστες), Γαλιώτος 1 (1 μπλοκ), Τρούχτσεφ 17 (12/23 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 47% υπ. - 20% άριστες), Βαν Ντε Ντρις 10 (9/18 επ., 1 μπλοκ), Λινάρδος 4 (3/5 επ., 1 μπλοκ), Σαμουιλένκο 14 (8/12 επ., 6 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ, 69% υπ. - 56% άριστες), Σαλταφερίδης, Γάτσης.

Α.Ο.Ν.Σ. ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Χαραλαμπίδης 4 (4/6 επ.), Μπάσης 3 (1/4 επ., 2 άσσοι), Γιορντάνοφ 15 (13/29 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Νανόπουλος 8 (7/14 επ., 1 άσσος, 64% υπ. - 43% άριστες), Μολίνα 2 (2/24 επ., 56% υπ. - 22% άριστες), Χερ 1 (1 μπλοκ) / Χανδρινός (λ, 54% υπ. - 23% άριστες), Θεοδόσης 4 (2/3 επ., 2 μπλοκ), Σουσουρίδης, Κοντοστάθης.