ΠΑΟΚ ΥΠΕΡΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ ΒΟΛΕΪ ΑΝΔΡΩΝ 2024!

Υπερπρωταθλητής Ελλάδος αναδείχθηκε ο ΠΑΟΚ, ο οποίος επικράτησε στον τελικό του Σούπερ Καπ, στο Κλειστό Γυμναστήριο «Μ. Μερκούρη», του ΟΣΦΠ, με 2-3.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τους: Γαλιώτο, Λινάρδο, Σαμοϊλένκο, Φαν Χάρντερεν, Τρούχτσεφ, Βαν Ντεν Ντρις και λίμπερο τον Κοκκινάκη.

Σ' ένα γεμάτο και άκρως ισορροπημένο πρώτο σετ, οι δύο ομάδες ήταν μαζί στο σκορ καθόλη την διάρκεια, μην αφήνοντας η μία την άλλη να ξεφύγει στο σκορ. Από το 4-4 και μετά, οι δύο ομάδες έπαιρναν εναλλάξ πόντους, μένοντας ισόπαλες έως και το 24-24. Σ' εκείνο το σημείο, οι γηπεδούχοι πήραν σετ μπολ, 25-24, ο ΠΑΟΚ το «έσβησε», 25-25, και με μπλοκ του Σαμοϊλένκο πήρε σετ-μπολ, 25-26. Στην επόμενη φάση, ο ΠΑΟΚ εκμεταλλεύτηκε την κόντρα μπάλα και με Βαν Ντεν Ντρις τελείωσε το σετ με 25-27, 0-1.

Στο δεύτερο σετ, η εικόνα συνέχισε να είναι ισορροπημένη στο ξεκίνημα. με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ, 9-9. Ύστερα από κείνο το σημείο, οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα, 17-14, το οποίο αύξησαν στην τελική ευθεία, 21-16. Ο Δικέφαλος έβγαλε αντίδραση και μείωσε, 22-19, ωστόσο το σετ κατέληξε στους αντιπάλους με 25-20, 1-1.

Κυρίαρχος ήταν ο ΠΑΟΚ στο τρίτο σετ, βγάζοντας χαρακτήρα και έχοντας πολύ καλή εικόνα. Παίρνοντας το προβάδισμα από την αρχή, 5-8, οι παίκτες του Γιόσκο Μιλενκόσκι έλεγξαν τον ρυθμό και σε κομβικό σημείο αύξησαν ακόμα περισσότερο την διαφορά, 13-18. Στην τελική ευθεία ο ΟΣΦΠ μπορεί να μείωσε, προς στιγμή, 20-23, ωστόσο με εκπληκτική διαχείριση, ο ΠΑΟΚ έκανε το 1-2 με 20-25.

Στο τέταρτο σετ, οι αντίπαλοι εκμεταλλεύτηκαν το καλό τους ξεκίνημα, παίρνοντας μία διαφορά, 8-5, την οποία αύξησαν, 13-7. Οι «ασπρόμαυροι» προσπάθησαν να αντιδράσουν, ωστόσο σε κομβικό σημείο η διαφορά αυξήθηκε, 18-12. Δίχως να αλλάξει κάτι στην τελική ευθεία, το 2-2 ήρθε με 25-18, με τον τελικό να κρίνεται στο τάι-μπρέικ.

Στο πέμπτο και καθοριστικό σετ, οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο έως και το 4-4. Σ' εκείνο το σημείο ο Τρούχτσεφ επιστράτευσε τα καλά του σερβίς και έδωσε... αέρα τριών πόντων στον ΠΑΟΚ, 4-7. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι μείωσαν, 6-7, με την αλλαγή του τερέν να γίνεται στο 6-8. Με δύο μπλοκ μετά την αλλαγή του τερέν, ο ΠΑΟΚ πήρε μεγάλο προβάδισμα, έχοντας πλήρως τα... ηνία του αγώνα, 6-10. Σ' εκείνο το σημείο ο Δικέφαλος «έχτισε» την κυριαρχία του, και με 12-15 έκανε το 2-3, κατακτώντας το πρώτο του Σούπερ Καπ στην ιστορία του τμήματος.

Άπαντες αφιέρωσαν τον τίτλο στον Πρόεδρο του Α.Σ. ΠΑΟΚ, Αθανάσιο Κατσαρή, ο οποίος έχει τα γενέθλια του.

1ο σετ: 7-8, 16-15, 20-21, 25-27
2ο σετ: 7-8, 16-14, 21-16, 25-21
3ο σετ: 5-8, 13-16, 17-21, 20-25
4ο σετ: 8-5, 16-11, 21-16, 25-18
5ο σετ: 4-5, 6-10, 8-12, 12-15

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 2 άσσους, 66 επιθέσεις (51% αποτελεσματικότητα), 9 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων (19 χαμένα σερβίς) και του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν από 5 άσσους, 53 επιθέσεις (44% αποτελεσματικότητα), 12 μπλοκ και 36 λάθη αντιπάλων (23 χαμένα σερβίς).

Τα σετ: 2-3 (25-17, 25-21, 20-25, 25-18, 12-15) σε 126'

Ο.Σ.Φ.Π. (Ντάνιελ Καστελάνι): Παγένκ 13 (10/18 επ., 3 μπλοκ), Στερν 26 (24/43 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 14 (12/28 επ., 2 μπλοκ, 62% υπ. - 47% άριστες), Τράβιτσα 3 (2/3 επ., 1 άσσος), Τζούριτς 6 (3/6 επ., 3 μπλοκ), Ιντάλγκο 15 (15/30 επ., 53% υπ. - 32% άριστες) / Τζιάβρας (λ, 50% υπ. - 42% άριστες), Ζουπάνι, Δαλακούρας.

Π.Α.Ο.Κ. (Γιόσκο Μιλένκοσκι): Φαν Χάρντερεν 11 (10/32 επ., 1 μπλοκ, 69% υπ. - 31% άριστες), Γαλιώτος 1 (1 μπλοκ), Τρούχτσεφ 18 (14/32 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 52% υπ. - 21% άριστες), Βαν Ντε Ντρις 20 (20/37 επ.), Λινάρδος 7 (3/7 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Σαμοϊλένκο 11 (5/12 επ., 6 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ, 52% υπ. - 38% άριστες), Γάτσης 2 (1/1 επ., 1 άσσος), Τακουρίδης.