Δεν τα κατάφερε κόντρα στους Πρωταθλητές Πεύκων...

Για την 15η αγωνιστική της Volley League γυναικών, ο ΠΑΟΚ υποδέχτηκε το απόγευμα του Σαββάτου 27 Ιανουαρίου, στο PAOK Sports Arena, τους Πρωταθλητές Πεύκων, γνωρίζοντας την ήττα με 0-3 σετ.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τις: Ηλιοπούλου, Τερζόγλου, Πολυνοπούλου, Κλέπκου, Κυπαρίσση, Ουίλιαμς και λίμπερο την Ξανθοπούλου.

Στο πρώτο σετ, ο Δικέφαλος ήταν εκείνος που ξεκίνησε καλύτερα, παίρνοντας την διαφορά στους πρώτους πόντους, 7-2. Οι «ασπρόμαυροι» συνέχισαν να διατηρούν την διαφορά έως τα μέσα του σετ, 14-10, έχοντας το προβάδισμα και στην τελική ευθεία, 21-17. Σ' εκείνο το σημείο, ένα 0-5 σερί των φιλοξενούμενων έκανε την ανατροπή στο σκορ, 21-22, ο Δικέφαλος ισοφάρισε, 22-22, αλλά ένα νέο 0-2 σερί, έδωσε δύο σετ μπλοκ στις αντίπαλες, 22-24. Ο ΠΑΟΚ «έσβησε» το πρώτο, 23-24, ωστόσο δεν τα κατάφερε στο δεύτερο, με το 23-25 να διαμορφώνει το 0-1.

Στο δεύτερο σετ, οι δύο ομάδες ήταν μαζί στο σκορ από την αρχή έως και τα μέσα, πηγαίνοντας πόντο-πόντο έως το 13-13. Σε κομβικό σημείο, οι φιλοξενούμενες «χτύπησαν» επάνω στην υποδοχή των παικτριών του ΠΑΟΚ και πήραν προβάδισμα, 15-18. Οι «ασπρόμαυρες» προσπάθησαν να αντιδράσουν και να φέρουν το σετ στα ίσια, μειώνοντας στους δύο, 20-22. Σ' εκείνο το σημείο οι αντίπαλες με 0-2 σερί πήραν ξεκάθαρο προβάδισμα, 20-24, κατακτώντας το σετ στη συνέχεια με 21-25, 0-2.

Στο τρίτο σετ, οι παίκτριες του ΠΑΟΚ έβγαλαν αντίδραση στους πρώτους πόντους, έχοντας το προβάδισμα, 9-7, το οποίο διατήρησαν μέχρι και τα μέσα, 16-14. Με 0-4 σερί οι αντίπαλες πήραν το προβάδισμα, 16-18, το οποίο αύξησαν σε κομβικό σημείο, 18-22. Στο σημείο εκείνο, οι διαιτητές του αγώνα απέβαλλαν από το σετ τον προπονητή του Δικεφάλου, Θάνο Τερζή, ο οποίος δικαίως διαμαρτυρήθηκε για λάθος σφύριγμα μεταφοράς, 18-23. Στη συνέχεια, μπορεί οι γηπεδούχες να βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο, ωστόσο με συνεχή αντίδραση μείωσαν στον πόντο, 23-24. Στην φάση του 23-24, οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν εντόνως, ωστόσο οι διαιτητές της αναμέτρησης δεν έδειξαν την ίδια... ευαισθησία, συνεχίζοντας τον αγώνα δίχως να αποδείξουν τίποτα. Οι παίκτριες του Δικεφάλου προσπάθησαν να στείλουν το σετ σε... παράταση, ωστόσο δεν τα κατάφεραν, με το 23-25 να διαμορφώνει το τελικό 0-3 στα σετ.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για το σύνολο του Θάνου Τερζή, το Σάββατο 3 Φεβρουαρίου και ώρα 18:00, εκτός έδρας, απέναντι στον ΑΟ Λαμία, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Volley League γυναικών.

1ο σετ: 8-6, 16-15, 21-17, 23-25
2ο σετ: 5-8, 14-16, 18-21, 21-25
3ο σετ: 8-5, 16-14, 18-21, 23-25

Τα σετ: 0-3 (23-25, 21-25, 23-25) σε 80'

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 4 άσσους, 37 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων και των Πεύκων προήλθαν από 6 άσσους, 32 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.

Π.Α.Ο.Κ. (Θάνος Τερζής): Ηλιοπούλου 2 (1/1 επ., 1 άσσος), Πολυνοπούλου 7 (3/11 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Κλέπκου 4 (4/16 επ., 52% υπ.-36% άριστες), Κυπαρίσση 7 (7/24 επ., 50% υπ.-43% άριστες), Τερζόγλου 4 (3/8 επ., 1 μπλοκ), Γουίλιαμς 18 (17/41 επ., 1 άσσος) / Ξανθοπούλου (λ, 33% υπ.-22% άριστες), Αρμουτσή, Ντέακ 1 (1/2 επ.), Τσιόγκα 1 (1/3 επ.)

ΑΣ Ακαδημίες Πρωταθλητών Πεύκων (Κώστας Παπαδόπουλος): Απλαδά 5 (2/6 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Γκραφ 5 (3/6 επ., 2 μπλοκ), Δρακουλίδου 3 (3 μπλοκ), Νικόλοβα 10 (8/247 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 17% υπ.-00% άριστες), Κάντγουορθ 12 (8/25 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 47% υπ.-37% άριστες), Μορένο 15 (11/31 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ) / Μπάλλα (λ, 36% υπ.-14% άριστες), Στεργιάκη (λ), Τόλιου, Μιχοπούλου.