Σημαντικό «διπλό» στην Λευκάδα για τον ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ!

Κατηγορία: Μπάσκετ Γυναικών

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις του στην Α1 Μπάσκετ γυναικών ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ, επικρατώντας στη Λευκάδα της Νίκης με 68-73, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, ο Δικέφαλος μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, παίρνοντας γρήγορο προβάδισμα, 3-10. Στη συνέχεια οι γηπεδούχες ισοφάρισαν, 12-12, ωστόσο οι παίκτριες του ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ ανέκτησαν το προβάδισμα τους, 12-16. Κάνοντας σωστή διαχείριση του προβαδίσματος, το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε στο 18-22.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, μπορεί στα πρώτα λεπτά το σκορ να ισοφαρίστηκε, 27-27, ωστόσο με σερί 0-8, οι παίκτριες του ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ πήραν το προβάδισμα και πάλι, 27-35. Σ' εκείνο το προβάδισμα «έχτισαν» οι «ασπρόμαυρες» κρατώντας το σκορ υπέρ τους, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια μπροστά με 34-41.

Στην επανάληψη, το «μουδιασμένο» ξεκίνημα του Δικεφάλου εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχες, οι οποίες με επιμέρους σκορ 13-4, έκαναν την ανατροπή, 47-45. Το παιχνίδι στη συνέχεια ισορρόπησε, 50-50, με την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται με 57-53.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι παίκτριες του ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ έβγαλαν το καλό τους πρόσωπο και πήραν τα... ηνία της αναμέτρησης. Με πολύ καλή άμυνα και ώριμες αποφάσεις στην επίθεση, ο Δικέφαλος έκανε την ανατροπή, 63-66. Το προβάδισμα διατηρήθηκε στα κρίσιμα τελευταία λεπτά, με τον ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ να παίρνει το «ροζ φύλλο» με 68-73.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για το σύνολο του Άγγελου Αγγελίδη, το Σάββατο 3 Φεβρουαρίου, εκτός έδρας, κόντρα στον Παναθηναϊκό, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής.

Δεκάλεπτα: 18-22, 34-41, 57-53, 68-73

ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ (Αγγελίδης): Ουόκερ 25(3), Κιλαζίδου 9, Ράις 7, Κουμαντσιώτου, Μυλωνάκη 5(1), Μιχαηλίδου 3(1), Σταματάκη, Τζόουνς 24.