«Καθαρό» τρίποντο για τον ΠΑΟΚ στη Λαμία!

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις του στη Volley League γυναικών ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας στη Λαμία του τοπικού ΑΟ με 1-3, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τις: Ηλιοπούλου, Φανγκ, Κλέπκου, Ουίλιαμς, Τσιόγκα, Πολυνοπούλου και λίμπερο την Ξανθοπούλου.

Δυναμικά ξεκίνησε ο Δικέφαλος στο πρώτο σετ, παίρνοντας προβάδισμα στους πρώτους πόντους, 0-4. Στη συνέχεια το σετ ισορρόπησε, 6-6, με τις παίκτριες του ΠΑΟΚ να ανακτούν το προβάδισμα, 7-10, το οποίο στη συνέχεια επέκτειναν, 13-18. Στην τελική ευθεία, ο ΠΑΟΚ είχε το προβάδισμα, 17-20, δημιουργώντας στη συνέχεια πέντε σετ μπολ, 19-24. Οι γηπεδούχες «έσβησαν» το πρώτο, 20-24, ωστόσο ο ΠΑΟΚ με 20-25 έκανε το 0-1.

Παρόμοιο ήταν το ξεκίνημα του ΠΑΟΚ και στο δεύτερο σετ, έχοντας το προβάδισμα στην αρχή, 2-5. Η διαφορά των τριών πόντων συνέχισε να παραμένει, 7-10, ωστόσο με 6-0 σερί, οι γηπεδούχες πήραν το προβάδισμα, 13-10. Η διαφορά των τριών πόντων υπέρ της Λαμίας παρέμενε, 18-15, με τις παίκτριες του Δικεφάλου να μειώνουν, 18-17. Με 4-0 σερί η Λαμία πήρε προβάδισμα, 22-17, το οποίο βοήθησε στο να έρθει το 25-20, που διαμόρφωσε το 1-1.

Στο τρίτο σετ, το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στην αρχή, με τις δύο ομάδες να είναι μαζί στο σκορ, 8-8. Στη συνέχεια οι παίκτριες του ΠΑΟΚ ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους, και εμφανίζοντας επιθετική ποικιλία στα πρόσωπα, πήραν το προβάδισμα, 10-14. Κυριαρχώντας στον αγωνιστικό χώρο, οι «ασπρόμαυρες» ανέβασαν σε κομβικό σημείο την διαφορά, έχοντας ξεκάθαρο προβάδισμα, 14-21. Μην αφήνοντας περιθώρια αντίδρασης, ο ΠΑΟΚ έκανε το 1-2 στα σετ με 17-25.

Στο τέταρτο σετ, το ξεκίνημα μοιράστηκε και στις δύο ομάδες. Η Λαμία πήρε προβάδισμα στους πρώτους πόντους, 4-1, ο ΠΑΟΚ το ανέτρεψε, 6-9, με τις γηπεδούχες να ανακτούν και πάλι το προβάδισμά τους, 10-9. Με ανεβασμένο ρυθμό και καλή λειτουργία στο μπλοκ, ο ΠΑΟΚ πήρε και πάλι τα... ηνία του σετ, 11-15, αυξάνοντας στη συνέχεια περισσότερο το προβάδισμά του, 13-18. Σ' εκείνο το σημείο, οι γηπεδούχες αντέδρασαν και μείωσαν, 16-18, με την τελική ευθεία να έχει τον Δικέφαλο μπροστά για έναν πόντο, 20-21. Σε κομβικό σημείο η Λαμία μπορεί να πέρασε μπροστά, 23-22, ωστόσο με 0-2 σερί ο ΠΑΟΚ δημιούργησε ματς μπολ, 23-24. Στη τελευταία φάση του παιχνιδιού, οι «ασπρόμαυρες» διαχειρίστηκαν άψογα το... ράλι, και με το 23-25 πήραν το «καθαρό» τρίποντο, 1-3.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για το σύνολο του Θάνου Τερζή, το Σάββατο 10 Φεβρουαρίου και ώρα 18:00, εντός έδρας, κόντρα στον Απολλώνιο, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Volley League γυναικών.

1ο σετ: 6-8, 13-16, 17-21, 20-25
2ο σετ: 4-8, 16-14, 21-17, 25-20
3ο σετ: 8-6, 12-16, 14-21, 17-25
4ο σετ: 6-8, 12-16, 18-21, 23-25

Τα σετ: 1-3 (20-25, 25-20, 17-25, 23-25) σε 107'

*Οι πόντοι της Λαμίας προήλθαν από 5 άσσους, 49 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ  προήλθαν από 5 άσσους, 61 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων.

Α.Ο. ΛΑΜΙΑΣ 2013 (Κώστας Αγγουράς): Τούμας 29 (26/61 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Κίλιτς 9 (7/26 επ., 2 άσσοι, 33% υπ.-22% άριστες), Πέγισιτς 9 (9/29 επ., 35% υπ.-17% άριστες), Παπακωνσταντίνου 4 (2/4 επ., 2 μπλοκ), Αργυρίου 11 (5/13 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ), Φλιάκου 1 (0/3 επ., 1 μπλοκ) / Παγώνη (λ, 47% υπ.-12% άριστες), Σουλιωτή, Καραγιάννη.

Π.Α.Ο.Κ. (Θάνος Τερζής): Πολυνοπούλου 12 (9/14 επ., 3 μπλοκ), Κλέπκου 5 (4/17 επ., 1 άσσος, 36% υπ.-14% άριστες), Φανγκ 12 (10/35 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 27% υπ.-19% άριστες), Ηλιοπούλου 3 (1/2 επ., 1 άσσος, 1  μπλοκ), Τσιόγκα 15 (10/17 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Γουίλιαμς 26 (26/50 επ.) / Ξανθοπούλου (λ, 68% υπ.-47% άριστες), Οικονομίδου 1 (1/2 επ.), Τερζόγλου, Ντέακ 2 (0/1 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ).