Νέο τρίποντο κόντρα στον Απόλλωνιο και τώρα... ο προημιτελικός κόντρα στον Παναθηναϊκό!

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις του στη Volley League γυναικών ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας στο PAOK Sports Arena του Απολλώνιου με 3-0, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τις: Ντέακ, Φανγκ, Κλέπκου, Πολυνοπούλου, Τσιόγκα, Ουίλιαμς και λίμπερο την Ξανθοπούλου.

Με εξαιρετική λειτουργία στο μπλοκ, ο ΠΑΟΚ είχε το προβάδισμα στους πρώτους πόντους, 10-7. Στη συνέχεια το σετ ισορρόπησε, 11-11, ωστόσο με νέο «ασπρόμαυρο» σερί η διαφορά αυξήθηκε, 17-13. Κυριαρχώντας από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο ΠΑΟΚ ανέβαζε όλο και περισσότερο τον ρυθμό του, δημιουργώντας... τείχος στο φιλέ. Το γεγονός αυτό έδωσε ξεκάθαρο προβάδισμα στην τελική ευθεία, 22-17, με το 25-18 να διαμορφώνει το 1-0.

Παρόμοια εικόνα είχε και το δεύτερο σετ, με τις δύο ομάδες να είναι μαζί στο σκορ στο ξεκίνημα, 10-10. Ο ΠΑΟΚ πίεσε την υποδοχή του Απολλώνιου, είχε καλό μπλοκ, και πήρε το προβάδισμα από τα μέσα, 17-11, το οποίο διατήρησε έως το τέλος, 21-17. Η εικόνα του σετ δεν άλλαξε, με τον Δικέφαλο με 25-20 να κάνει το 2-0.

Κυρίαρχος ήταν ο ΠΑΟΚ και στο τρίτο σετ. Οι «ασπρόμαυρες» με υπομονή και καλή λειτουργία στο μπλοκ-άμυνα, δημιούργησαν διαφορά υπέρ τους στα μέσα του σετ, 14-11. Κάνοντας εξαιρετική διαχείριση του προβαδίσματος, οι παίκτριες του ΠΑΟΚ δεν άφησαν περιθώριο αντίδρασης στις αντίπαλες τους, κατακτώντας το σετ με 25-22, το οποίο τους έδωσε και το «καθαρό» τρίποντο, 3-0.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για το σύνολο του Θάνου Τερζή, την Τετάρτη 14 Φεβρουαρίου και ώρα 17:00, εντός έδρας, κόντρα στον Παναθηναϊκό, στο πλαίσιο του νοκ-άουτ προημιτελικού κυπέλλου.

1ο σετ: 8-7, 16-13, 21-17, 25-18
2ο σετ: 4-8, 16-11, 21-14, 25-20
3ο σετ: 8-6, 16-13, 21-17, 25-22

Τα σετ: 3-0 (25-18, 25-20, 25-22) σε 73'

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 5 άσσους, 38 επιθέσεις, 16 μπλοκ και 16 λάθη αντιπάλων και του Απολλώνιου προήλθαν από 4 άσσους, 28 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.

Π.Α.Ο.Κ. (Θάνος Τερζής): Πολυνοπούλου 8 (6/12 επ., 2 μπλοκ), Φανγκ 9 (9/26 επ., 50% υπ.-21% άριστες), Κλέπκου 5 (2/7 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 62% υπ.-38% άριστες), Ντέακ 5 (1/4 επ., 2 άσσοι, 1  μπλοκ), Τσιόγκα 10(2/6 επ., 8 μπλοκ), Γουίλιαμς 22 (18/37 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ) / Ξανθοπούλου (λ, 50% υπ.-38% άριστες).

Ο.Φ.Α. ΑΠΟΛΛΩΝΙΟΣ (Στέφανος Χριστοδουλάκης): Διάλλα 4 (3/7 επ., 1 μπλοκ), Φακοπουλίδου 6 (5/27 επ., 1 άσσος, 55% υπ.-36% άριστες), Ράπτη 11 (8/26 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 44% υπ.-30% άριστες), Καββαδία 7 (4/12 επ., 3 μπλοκ), Ασόνια 5 (5/26 επ.), Μπαρθέλ / Τουλγαρίδου (λ, 44% υπ. -30% άριστες), Καραντουμάν 2 (2/4 επ.), Σιδεράτου, Λάβδα 2 (1/2 επ., 1 άσσος).