Το καθήκον του κόντρα στον Άθλο!

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις του στη Volley League ανδρών ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας στο PAOK Sports Arena του Άθλου Ορεστιάδας με 3-1, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τους: Γαλιώτο, Φαν Χάρντερεν, Τρούχτσεφ, Λινάρδο, Σαμοϊλένκο, Βαν Ντεν Ντρις και λίμπερο τον Κοκκινάκη.

Σ' ένα γεμάτο πρώτο σετ, οι δύο ομάδες ήταν μαζί στο σκορ στους πρώτους πόντους, 9-10. Τα συνεχόμενα λάθη του ΠΑΟΚ από την γραμμή του σερβίς, έδωσαν την δυνατότητα στον Άθλο να πάρει προβάδισμα, 14-18. Ο Δικέφαλος σ' εκείνο το σημείο ανέβασε ρυθμό και έφερε το σετ στα... ίσια, 21-21. Οι φιλοξενούμενοι μπορεί να έκαναν ένα 0-2 σερί, 21-23, ωστόσο η αντίδραση του ΠΑΟΚ έστειλε το σετ σε... παράταση, 24-24. Στην παράταση η αναποτελεσματικότητα του Δικεφάλου ήταν αυτό το οποίο διαμόρφωσε το 25-27, και το 0-1 κατ' επέκταση.

Κυρίαρχος ήταν ο ΠΑΟΚ στο δεύτερο σετ, παίρνοντας το προβάδισμα από την αρχή, 11-7, και κρατώντας το και στη συνέχεια, 17-13. Στην τελική ευθεία, η διαφορά μειώθηκε στον πόντο, 21-20, ωστόσο ο Δικέφαλος έδειξε ψυχραιμία, διαχειρίστηκε σωστά τις δικές του μπάλες, και δημιούργησε δύο σετ μπολ, 24-22. Οι φιλοξενούμενοι με λάθος του ΠΑΟΚ στο σερβίς «έσβησαν» το πρώτο σετ-μπολ, ωστόσο ο ΠΑΟΚ εκμεταλλεύτηκε το δεύτερο, κάνοντας το 1-1 με 25-23.

Με την ψυχολογία υπέρ του, ο Δικέφαλος έδειξε το καλό του πρόσωπο και στο τρίτο σετ, μπαίνοντας δυνατά από το ξεκίνημα, 7-3. Η διαφορά συνέχισε να κινείται σε υψηλά επίπεδα, με τον ΠΑΟΚ να ελέγχει την πορεία του σετ, 14-10. Στην τελική ευθεία, μπορεί η διαφορά να μειώθηκε στον πόντο, 21-20, ωστόσο σ' εκείνο το σημείο οι παίκτες του Μιλενκόσκι ανέβασαν την απόδοσή τους, κάνοντας το 2-1 με 25-21.

Γεμάτο και με πολλές διακυμάνσεις ήταν το τέταρτο σετ. Ο Άθλος ήταν εκείνος που μπήκε καλύτερα, 3-7, ωστόσο άμεσα ο ΠΑΟΚ έφερε το σετ στα... ίσια, 11-11. Από κείνο το σημείο και έπειτα, οι δύο ομάδες ήταν μαζί στο σκορ, παίρνοντας εναλλάξ πόντους. Όπως και το πρώτο, έτσι και το τέταρτο σετ οδηγήθηκε σε παράταση, 24-24. Στην... παράταση ο ΠΑΟΚ έδειξε χαρακτήρα, δεν άφησε τον Άθλο να διεκδικήσει κάτι περισσότερο, κατακτώντας το σετ με 28-26, το οποίο του έδωσε ακόμα ένα «καθαρό» τρίποντο, 3-1.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για το σύνολο του Γιόσκο Μιλενκόσκι, την Δευτέρα 19 Φεβρουαρίου και ώρα 17:00, εκτός έδρας, κόντρα στον ΑΟΠ Κηφισιάς, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Volley League ανδρών.

1ο σετ: 5-8, 13-16, 18-21, 25-27

2ο σετ: 8-6, 16-12, 21-19, 25-23

3ο σετ: 8-3, 16-12, 21-19, 25-21

4ο σετ: 5-8, 15-16, 21-20, 28-26

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν: 8 άσσοι, 56 επιθέσεις (53% αποτελεσματικότητα), 6 μπλοκ, 33 λάθη αντιπάλων (20 χαμένα σερβίς) και του Άθλου Ορεστιάδας οι πόντοι προήλθαν: 2 άσσοι, 51 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 35 λάθη αντιπάλων (23 χαμένα σερβίς).

Τα σετ: 3-1 (25-27, 25-23, 25-21, 28-26) σε 122΄.