Αποκλεισμός με... σκιές!

Για την προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδος Βόλεϊ γυναικών, ο ΠΑΟΚ υποδέχτηκε το απόγευμα της Τετάρτης 14 Φεβρουαρίου, στο PAOK Sports Arena, τον Παναθηναϊκό, γνωρίζοντας την ήττα με 1-3 σετ.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τις: Ντέακ, Πολυνοπούλου, Τσιόγκα, Κλέπκου, Φανγκ, Ουίλιαμς και λίμπερο την Ξανθοπούλου.

Στο πρώτο σετ, οι «ασπρόμαυρες»... πλήρωσαν το... μουδιασμένο ξεκίνημά τους, το οποίο επέτρεψε στις αντίπαλες να πάρουν σημαντική διαφορά από τους πρώτους πόντους, 2-13. Στη συνέχεια, η εικόνα του σετ δεν άλλαξε ριζικά, με τις παίκτριες του Δικεφάλου να ψάχνουν τις λύσεις, ωστόσο αυτές να μην έρχονται. Έτσι, το σετ ολοκληρώθηκε στο 13-25, διαμορφώνοντας το 0-1 στα σετ.

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα στο δεύτερο σετ, με τις δύο ομάδες να είναι μαζί στο σκορ στους πρώτους πόντους, 8-8. Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενες δημιούργησαν ένα μικρό προβάδισμα, 10-13, το οποίο διατηρήθηκε, 13-20. Οι παίκτριες του ΠΑΟΚ προσπάθησαν να επιστρέψουν στο σετ, ωστόσο κάτι τέτοιο δεν έγινε, με το τελικό 19-25, να διαμορφώνει το 0-2 στα σετ.

Δυναμικά ξεκίνησε στο τρίτο σετ ο ΠΑΟΚ, παίρνοντας το προβάδισμα στους πρώτους πόντους, 6-2. Με σταθερά καλή απόδοση, ο Δικέφαλος συνέχισε να διατηρεί το προβάδισμά του, παίρνοντας ψυχολογία, 13-10. Στην τελική ευθεία. ο ΠΑΟΚ είχε ξεκάθαρο προβάδισμα, 17-13, «χτίζοντας» επάνω σε αυτό. Μην αφήνοντας περιθώριο αντίδρασης στις αντίπαλες, ο Δικέφαλος κατέκτησε το τρίτο σετ με 25-20, επιστρέφοντας στην αναμέτρηση, 1-2.

Με την ψυχολογία υπέρ του, ο Δικέφαλος ήταν εκείνος που μπήκε καλύτερα στο τέταρτο σετ, παίρνοντας μικρό προβάδισμα, 10-7. Στη συνέχεια, το σετ ισορρόπησε στα μέσα, 15-15, με τις φιλοξενούμενες να παίρνουν προβάδισμα, 16-20. Σ' εκείνο το σημείο, οι παίκτριες του ΠΑΟΚ έβγαλαν αντίδραση, έδειξαν το καλό τους πρόσωπο και ισοφάρισαν σε κομβικό σημείο, 23-23. Στην επόμενη φάση, ο διαιτητής Μαυρίδης, υπέδειξε λάθος θέσεις στην υποδοχή του Παναθηναϊκού, με τον ΠΑΟΚ να δημιουργεί σετ, μπολ, 24-23. Ωστόσο, χωρίς κάποιο νόημα, αφού δεν υπήρχε η δυνατότητα Video-check, ακύρωσε τον εαυτό του, δίνοντας νέα μπάλα με το σκορ στο 23-23, στερώντας παράλληλα στον ΠΑΟΚ σε δύο περιπτώσεις τον πόντο, αφού το σερβίς κατέληξε σε άσσο.  Στη συνέχεια το σετ οδηγήθηκε σε... παράταση, 24-24. Φανερά επηρεασμένος με όσα συνέβησαν στην φάση με τις λάθος θέσεις, ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να κάνει το 2-2, με το τελικό 24-26 να διαμορφώνει το τελικό 1-3.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για το σύνολο του Θάνου Τερζή, το Σάββατο 17 Φεβρουαρίου και ώρα 17:00, εκτός έδρας, απέναντι στον Παναθηναϊκό, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Volley League γυναικών.

1ο σετ: 2-8, 6-16, 9-21, 13-25
2ο σετ: 4-8, 13-16, 15-21, 19-25
3ο σετ: 8-6, 16-12, 21-16, 25-20
4ο σετ: 8-5, 15-16, 16-21, 24-26

Τα σετ: 1-3 (13-25, 19-25, 25-20, 24-26) σε 99'

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 3 άσσους, 57 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 11 άσσους, 57 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων.

Π.Α.Ο.Κ. (Θάνος Τερζής): Πολυνοπούλου 3 (3/6 επ), Κλέπκου 2 (2/9 επ., 83% υπ.-33% άριστες), Φανγκ 10 (8/19 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 61% υπ.-22% άριστες), Ντέακ 3 (2/3 επ., 1 άσσος), Τσιόγκα 9 (6/10 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Γουίλιαμς 28 (28/60 επ.) / Ξανθοπούλου (λ, 60% υπ.-37% άριστες), Κυπαρίσση 5 (5/17 επ., 69% υπ.-19% άριστες), Τερζόγλου 4 (3/5 επ., 1 άσσος).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Γιάννης Καλμαζίδης): Κάρκασες 11 (9/32 επ., 2 μπλοκ, 39% υπ.-21% άριστες), Άτκινσον 34 (29/57 επ., 5 άσσοι), Γκρότους 9 (9/18 επ., 71% υπ.-21% άριστες) Παπαφωτίου 7 (2/2 επ., 5 άσσοι), Σάμανταν 8 (5/12 επ., 3 μπλοκ), Μεταξά 4 (2/8 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ),  / Μπελιά (λ, 67% υπ.-33% άριστες), Ρόγκα (λ, 62% υπ.-38% άριστες),  Χατζηευστρατιάδου 1 (1/1 επ.), Φουμάκη, Γενιτσαρίδη.