Δεν τα κατάφερε στο Μετς...

Για την 18η αγωνιστική της Volley League γυναικών, ο ΠΑΟΚ ταξίδεψε στην Αθήνα, όπου και αντιμετώπισε το απόγευμα του Σαββάτου 18 Φεβρουαρίου, τον Παναθηναϊκό, γνωρίζοντας την ήττα με 3-1 σετ.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τις: Ντέακ, Πολυνοπούλου, Τσιόγκα, Φανγκ, Κυπαρίσση, Ουίλιαμς και λίμπερο την Ξανθοπούλου.

Στο πρώτο σετ, το ξεκίνημα μπορεί να ήταν «μουδιασμένο» για τις παίκτριες του Δικεφάλου, 9-4, ωστόσο οι «ασπρόμαυρες» πολύ γρήγορα ισορρόπησαν το σετ, 12-11. Στη συνέχεια οι γηπεδούχες πήραν και πάλι διαφορά, 16-12, ωστόσο με νέα «ασπρόμαυρη» αντίδραση το σετ ισορρόπησε, 17-17. Οι δύο ομάδες ήταν πολύ κοντά στην τελική ευθεία, με τις παίκτριες του ΠΑΟΚ να... μάχονται για το σετ, 20-19. Ένα 3-0 σερί για τον Παναθηναϊκό, έδωσε προβάδισμα, 23-19, με το σημείο αυτό να είναι κομβικό καθώς διαμορφώθηκε στη συνέχεια το 25-20, το οποίο έκανε το 1-0.

Στο δεύτερο σετ, ο ΠΑΟΚ ήταν εκείνος που μπήκε καλύτερο στον αγωνιστικό χώρο, παίρνοντας προβάδισμα στους πρώτους πόντους, 7-10. Στα μέσα το σετ ισορρόπησε με τις δύο ομάδες να είναι μαζί στο σκορ, 15-15. Η ισοπαλία συνεχίστηκε έως και την τελική ευθεία, 19-19, με τον ΠΑΟΚ σ' εκείνο το σημείο με 0-2 σερί να παίρνει προβάδισμα, 19-21, το οποίο ισοφάρισε στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός, 23-23. Παίρνοντας από ένα πόντο η κάθε ομάδα, το σετ οδηγήθηκε σε... παράταση, 24-24, με τον ΠΑΟΚ να είναι απόλυτα ψύχραιμος σ' εκείνο το σημείο και με 0-2 σερί να κάνει το 24-26 και παράλληλα το 1-1 στα σετ.

Στο τρίτο σετ, οι «ασπρόμαυρες»... πλήρωσαν ένα «μπλακ-άουτ» στην αρχή του σετ, καθώς το 5-5, έγινε πολύ γρήγορα 14-5. Οι παίκτριες του Δικεφάλου έβγαλαν αντίδραση και μείωσαν, 16-12, ωστόσο η διαφορά αυξήθηκε και πάλι σε κομβικό σημείο, 22-14. Έτσι, με 25-17 έγινε το 2-1 στα σετ.

Το τέταρτο σετ ήταν γεμάτο, με τον ΠΑΟΚ να μάχεται προκειμένου να μείνει στο παιχνίδι, και να διεκδικήσει τη νίκη στο τάι-μπρέικ. Οι δύο ομάδες ήταν μαζί στο σκορ καθόλη την διάρκεια του σετ, με τον Παναθηναϊκό να έχει μικρά προβαδίσματα, τα οποία έλεγχε ο ΠΑΟΚ, και τον Δικέφαλο να περνά μπροστά από τα μέσα και έπειτα. Με το σκορ στο 17-19, η Φανγκ χρεώθηκε με παράβαση, η οποία έφερε το 18-19, με αυτό να φέρνει τις δικαιολογημένες διαμαρτυρίες από τις παίκτριες του ΠΑΟΚ. Οι διαμαρτυρίες, όχι μόνο δεν έφεραν ανατροπή της απόφασης, αλλά επέφεραν και κόκκινη κάρτα στον Δικέφαλο, η οποία ισοφάρισε το σκορ, 19-19. Στην τελική ευθεία, με νέο 0-2 σερί οι «ασπρόμαυρες» πήραν προβάδισμα, 19-21, το οποίο ισοφάρισε ο Παναθηναϊκός, 21-21. Με εναλλάξ πόντους από τις δύο ομάδες, το σετ οδηγήθηκε σε... παράταση, 24-24. Εκεί, οι παίκτριες του ΠΑΟΚ δεν μπορέσαν να κατακτήσουν το σετ, με το τελικό 26-24 να διαμορφώνει το τελικό 3-1 στα σετ.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για το σύνολο του Θάνου Τερζή, το Σάββατο 24 Φεβρουαρίου και ώρα 17:00, εντός έδρας, κόντρα στον Ηλυσιακό, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Volley League γυναικών.

1ο σετ: 8-4, 16-12, 21-19, 25-20
2ο σετ: 5-8, 16-15, 19-21, 24-26
3ο σετ: 8-5, 16-11, 21-13, 25-17
4ο σετ: 8-7, 15-16, 19-21, 26-24

Τα σετ: 3-1 (25-20, 24-26, 25-17, 26-24) σε 108'

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 9 άσσους, 59 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων και του του ΠΑΟΚ προήλθαν από 4 άσσους, 48 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Γιάννης Καλμαζίδης): Χατζηευστρατιάδου 9 (6/11 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Καρκάσες 5 (5/13 επ., 30% υπ.-15% άριστες), Άτκινσον 20 (20/43 επ.), Γκρότους 10 (7/21 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 75% υπ.-50% άριστες), Παπαφωτίου 5 (2/2 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Σάμανταν 21 (14/24 επ., 2 άσσοι, 5 μπλοκ) / Μπελιά (λ, 70% υπ.-30% άριστες), Φουμάκη, Μεταξά, Γενιτσαριδη 8 (4/14 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 52% υπ.-14% άριστες), Κελεσίδη 1 (1/2 επ.).

Π.Α.Ο.Κ. (Θάνος Τερζής): Πολυνοπούλου 10 (5/14 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Φανγκ 13 (11/25 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 44% υπ.-18% άριστες), Κυπαρίσση 8 (6/22 επ., 2 μπλοκ, 63% υπ.-33% άριστες), Ντέακ 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Τσιόγκα 11 (6/11 επ., 5 μπλοκ), Γουίλιαμς 18 (17/45 επ., 1 μπλοκ) / Ξανθοπούλου (λ, 68% υπ.-37% άριστες), Ηλιοπούλου 1 (1 άσσος), Κλέπκου 1 (1/2 επ.), Οικονομίδου 3 (1/5 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Τερζόγλου.