«Καθαρό» τρίποντο επί του Ηλυσιακού!

Κατηγορία: Βόλεϊ Γυναικών

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις του στη Volley League γυναικών ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας στο PAOK Sports Arena με 3-1, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τις: Ντέακ, Πολυνοπούλου, Τσιόγκα, Κλέπκου, Φανγκ, Ουίλιαμς και λίμπερο την Ξανθοπούλου.

«Μουδιασμένο» ήταν το ξεκίνημα των παικτριών του ΠΑΟΚ στο πρώτο σετ, το οποίο επέτρεψε στις φιλοξενούμενες να πάρουν διαφορά, 3-8. Ο Δικέφαλος ανέβασε ρυθμό και μείωσε στο σκορ, 12-13, ωστόσο και πάλι η διαφορά αυξήθηκε, 14-18. Σ' εκείνο το σημείο, οι «ασπρόμαυρες» δεν μπόρεσαν να επιστρέψουν, με το τελικό 21-25 να διαμορφώνει το 0-1 στα σετ.

Δυναμικά ξεκίνησε στο δεύτερο σετ ο ΠΑΟΚ, κυριαρχώντας απόλυτα στο φιλέ, με εξαιρετική λειτουργία στο μπλοκ. Έχοντας σημαντικό προβάδισμα από την αρχή, 10-4, το οποίο αυξήθηκε στη συνέχεια, 16-6, οι παίκτριες του Δικεφάλου δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης σ' εκείνες του Ηλυσιακού. Μπαίνοντας στη τελική ευθεία με διψήφιο προβάδισμα, 21-11, ο Δικέφαλος με 25-14, ισοφάρισε σε 1-1.

Κυρίαρχος ήταν ο Δικέφαλος και στο τρίτο σετ, με πολύ καλή λειτουργία στο μπλοκ-άμυνα αλλά και πίεση στην αντίπαλη υποδοχή. Με σημαντικό προβάδισμα από την αρχή, 10-4, οι παίκτριες του ΠΑΟΚ συνέχισαν σε υψηλό ρυθμό, ελέγχοντας πλήρως το σετ, 18-9. Με εξαιρετική εικόνα, οι «ασπρόμαυρες» διατήρησαν την υψηλή διαφορά υπέρ τους, κάνοντας με 25-16 το 2-1 στα σετ.

Με την ψυχολογία υπέρ του, ο ΠΑΟΚ πήρε από νωρίς σημαντική διαφορά, 11-4. Με πολύ καλή εικόνα και στο τέταρτο σετ, ο Δικέφαλος επέβαλλε τον ρυθμό του, διευρύνοντας το προβάδισμα στη συνέχεια, 19-10. Δίχως να αντιμετωπίσει πρόβλημα, ο ΠΑΟΚ με 25-15 έκανε το 3-1, παίρνοντας το «καθαρό» τρίποντο.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για το σύνολο του Θάνου Τερζή, το Σάββατο 2 Μαρτίου και ώρα 20:00, εκτός έδρας, απέναντι στον Άρη, στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της Volley League γυναικών.