Δεν τα κατάφερε στη Μίκρα...

Για την 20η αγωνιστική της Volley League γυναικών, ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε το βράδυ του Σαββάτου 2 Μαρτίου, στο Εθνικό Γυμναστήριο Μίκρας, τον Άρη, γνωρίζοντας την ήττα με 3-0 σετ.

Στο πρώτο σετ, οι παίκτριες του Δικεφάλου ξεκίνησαν «μουδιασμένα», επιτρέποντας στις γηπεδούχες να πάρουν ένα μικρό προβάδισμα, 5-0. Στη συνέχεια οι «ασπρόμαυρες» έβγαλαν αντίδραση και έκαναν την ανατροπή, 10-9, διατηρώντας το προβάδισμα τους, 11-12. Σ' εκείνο το σημείο οι γηπεδούχες με 4-0 σερί πήραν το προβάδισμα, 15-12, ωστόσο με νέα αντεπίθεση από τις παίκτριες του ΠΑΟΚ, το σετ ισορρόπησε, 16-16. Στην τελική ευθεία οι γηπεδούχες είχαν ένα μικρό προβάδισμα, 21-19, το οποίο διατήρησαν έως το 25-23, το οποίο διαμόρφωσε το 1-0.

Ίδια εικόνα και στο δεύτερο σετ, με τις παίκτριες του Δικεφάλου να επιτρέπουν στις αντίπαλες να πάρουν προβάδισμα στους πρώτους πόντους, 4-0. Με «όπλο» του το μπλοκ ο ΠΑΟΚ... μάζεψε την διαφορά, 7-6, ωστόσο αυτή αυξήθηκε υπέρ των αντιπάλων, 14-9, και διατηρήθηκε έως τα μέσα, 17-10. Σ' εκείνο το σημείο οι «ασπρόμαυρες» έβγαλαν αντίδραση και μείωσαν σταδιακά, 19-16, φτάνοντας την διαφορά στην ελάχιστη τιμή της στην τελική ευθεία, 24-23. Οι παίκτριες του Δικεφάλου δεν μπόρεσαν να στείλουν το σετ σε... παράταση, με το 25-23 να κάνει το 2-0.

Γεμάτο ήταν και το τρίτο σετ, με τον ΠΑΟΚ να έχει και πάλι κακό ξεκίνημα, 8-5. Η διαφορά διατηρήθηκε, 14-9, με τον Δικέφαλο να μειώνει στα μέσα, 16-14. Στην τελική ευθεία οι δύο ομάδες έπαιρναν πόντους εναλλάξ, με την διαφορά των δύο πόντων να παραμένει, 20-18 και 23-21. Οι «ασπρόμαυρες» μείωσαν από το 24-21 σε 24-23, αλλά δεν κατάφεραν το κάτι παραπάνω, με το 3-0 να διαμορφώνει το τελικό 3-0 στα σετ.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για το σύνολο του Θάνου Τερζή, το Σάββατο 16 Μαρτίου και ώρα 19:30, εντός έδρας, κόντρα στο ΑΟ Μαρκοπούλου, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Volley League γυναικών/

1ο σετ: 8-3, 16-15, 21-19, 25-23
2ο σετ: 8-6, 16-10, 21-16, 25-23
3ο σετ: 8-5, 16-11, 21-18, 25-23

Τα σετ: 3-0 (25-23, 25-23, 25-23) σε 87'

*Οι πόντοι του Άρη προήλθαν από 4 άσσους, 37 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 1 άσσο, 37 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων.

Α.Σ. Άρης (Γιάννης Τσαϊρέλης): Μπάκα 13 (11/34 επ., 2 μπλοκ, 57% υπ.-18% άριστες), Σόουζα 9 (7/24 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Νεσίμοβιτς 8 (6/9 επ., 2 μπλοκ), Ντούμαντσιτς 5 (2/11 επ., 3 μπλοκ), Γιούρντζα 12 (11/27 επ., 1 άσσος, 40% υπ.-30% άριστες), Ξανθοπούλου 2 (0/2 επ., 2 άσσοι) / Θεοδοσίου (λ, 65% υπ.-35% άριστες), Αποστολίδου, Σκουλούδη.

Π.Α.Ο.Κ. (Θάνος Τερζής): Πολυνοπούλου 9 (6/8 επ., 3 μπλοκ), Κλέπκου 4 (4/12 επ., 36% υπ.-18% άριστες), Φανγκ 12 (3/14 επ., 48% υπ.-26% άριστες), Ντέακ, Τσιόγκα 6 (4/12 επ., 2 μπλοκ), Γουίλιαμς 17 (15/39 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Ξανθοπούλου (λ, 62% υπ.-54% άριστες), Παπαδοπούλου (λ), Ηλιοπούλου, Κυπαρίσση 6 (5/16 επ., 1 μπλοκ, 38% υπ.-23% άριστες), Τερζόγλου.