Στον τελικό του Κυπέλλου ο ΠΑΟΚ mαteco!

Κατηγορία: Χάντμπολ Γυναικών

Στο τελικό του Κυπέλλου Χάντμπολ γυναικών προκρίθηκε ο ΠΑΟΚ mαteco, επικρατώντας στο Κλειστό των Μελισσίων της ΑΕΠ Πανοράματος με 24-21, στο πλαίσιο της ημιτελικής φάσης του θεσμού.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο ημίχρονο στα πρώτα του λεπτά, με τον ΠΑΟΚ mαteco να εμφανίζει ποικιλία στο σκοράρισμα, όσον αφορά τα πρόσωπα του. Παίρνοντας λύσεις τόσο από την περιφέρεια, όσο και από τα εξτρέμ, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι, με τις τυπικά φιλοξενούμενες να έχουν ένα μικρό προβάδισμα, 4-7. Με Χατζηπαρασίδου να σκοράρει τρία σερί τέρματα από το 15' έως το 20', η διαφορά μειώθηκε στο γκολ, 7-8. Στο τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου μέρους, ο Δικέφαλος ανέβασε «στροφές» και έχοντας σε... κέφια την Αζεβέδο πήρε προβάδισμα, 14-11, το Πανόραμα μείωσε, 14-12, με αυτό να είναι το τελικό σκορ για το πρώτο ημίχρονο

Δυναμικά ξεκίνησε στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ mαteco. Με την Αζεβέδο να σκοράρει δύο, και την Σεβδίλη ένα στο τρανζίσιον, η διαφορά αυξήθηκε, 17-13. Στη συνέχεια το Πανόραμα μείωσε, 17-14, ωστόσο με Αζεβέδο, Χατζηπαρασίδου και δύο σερί γκολ της Κερλίδη, η διαφορά αυξήθηκε, 21-14. Στο τελευταίο τέταρτο και με το σκορ στο 22-15, ο Δημήτρης Πελεκίδης «φρέσκαρε» την ομάδα του, προκειμένου να έχει τον ίδιο ρυθμό και στα 60 λεπτά. Κάνοντας διαχείριση του προβαδίσματος, οι «ασπρόμαυρες» δεν απειλήθηκαν ιδιαίτερα, παίρνοντας την πρόκριση με 24-21.

Ο τελικός είναι προγραμματισμένος για την Δευτέρα 11 Μαρτίου και ώρα 20:00, με τον Δικέφαλο να αντιμετωπίζει το νικητή του ζευγαριού, Αναγέννηση Άρτας-ΟΦΝΙ.

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 2-3, 4-7, 7-8, 9-10, 14-12 (ημχ), 17-13, 18-14, 21-14, 22-16, 22-18, 24-21

ΠΑΟΚ mαteco (Πελεκίδης): Τσικνάκη, Χατζηπαρασίδου 4, Κερλίδη 3, Μεντεσίδου 1, Βράντσιτς 1, Γιοβίσεβιτς, Σαμολάδα, Σεβδίλη 2, Σίλβα 6, Ζενέλι 1, Μποριζόφσκα, Γκρβμπάσεβιτς, Τομάσεβιτς, Κουλούρη 2, Μπουράτο 3, Μιλόγεβιτς 1.