Δυσκολεύει η πρωτιά της κανονικής διάρκειας για τον ΠΑΟΚ mαteco...

Κατηγορία: Χάντμπολ Γυναικών

Για την 14η αγωνιστική της Α1 Χάντμπολ γυναικών, ο ΠΑΟΚ mαteco ταξίδεψε στην Άρτα, όπου και αντιμετώπισε το μεσημέρι του Σαββάτου 16 Μαρτίου, την τοπική Αναγέννηση, γνωρίζοντας την ήττα με 27-26.

Δυναμικά ξεκίνησε ο Δικέφαλος στο παιχνίδι, παίρνοντας το προβάδισμα στα πρώτα λεπτά, 2-4. Στη συνέχεια οι γηπεδούχες αντέδρασαν και έκαναν την ανατροπή, 6-5, με το παιχνίδι να ισορροπεί άμεσα, 8-8. Οι «ασπρόμαυρες» με 0-4 σερί πήραν και πάλι τα... ηνία του αγώνα, 8-12, κάνοντας στη συνέχεια διαχείριση του προβαδίσματος. Έτσι, ο ΠΑΟΚ mαteco πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενος στο σκορ με 13-16.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι παίκτριες του Δικεφάλου ξεκίνησαν και πάλι δυναμικά, αυξάνοντας το προβάδισμα, 14-19. Με σταθερά καλή εμφάνιση, οι «ασπρόμαυρες» πήραν σημαντικό προβάδισμα, 15-21. Σ' εκείνο το σημείο, οι παίκτριες του Δικέφαλου με ολικό «μπλακ-άουτ» έδωσαν την δυνατότητα στις γηπεδούχες να ισοφαρίσουν το παιχνίδι, 21-21. Στη συνέχεια ο Δικέφαλος ανέκτησε και πάλι το προβάδισμα, 22-23, ωστόσο οι γηπεδούχες με 3-0 σερί έκαναν την ανατροπή, 25-23. Στο τελευταίο πεντάλεπτο ο ΠΑΟΚ mαteco μείωσε σε 25-24, ωστόσο η Άρτα έκανε το 26-24. Οι «ασπρόμαυρες» προσπάθησαν την ανατροπή, αλλά δεν τα κατάφεραν, γνωρίζοντας την ήττα με 27-26.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για το σύνολο του Δημήτρη Πελεκίδη, την Τετάρτη 20 Μαρτίου και ώρα 18:00, εντός έδρας, κόντρα στον ΟΦΝΙ, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Α1 Χάντμπολ γυναικών.

Τα πεντάλεπτα: 2-4, 6-6, 7-9, 8-11, 10-13, 13-16 (ημχ), 14-19, 17-21, 20-21, 23-23, 25-24, 27-26

ΠΑΟΚ mαteco (Πελεκίδης): Τσικνάκη, Κερλίδη 4, Μεντεσίδου 2, Βράντσιτς 2, Γιοβίσεβιτς 1, Καπρινιώτη, Σαμολάδα, Σεβδίλη 3, Αζεβέδο 2, Ζενέλι 2, Μποριζόφσκα 1, Τομάσεβιτς, Κουλούρη 2, Μιλόγεβιτς 4, Μπουράτο 3, Γκρμπάσεβιτς.