Νίκη χαρακτήρα και ψυχής για τον ΠΑΟΚ mαteco!

Κατηγορία: Χάντμπολ Γυναικών

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις του στην Α1 Χάντμπολ γυναικών ο ΠΑΟΚ mαteco, επικρατώντας στην Θεσσαλονίκη του ΟΦΝ Ιωνίας με 24-22, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής.

«Μουδιασμένο» ήταν το ξεκίνημα του Δικεφάλου στο παιχνίδι, το οποίο επέτρεψε στις φιλοξενούμενες να πάρουν προβάδισμα, 3-7. Στην συνέχεια, ο ΠΑΟΚ mαteco «έσφιξε» την άμυνα του, και παίρνοντας σημαντικές βοήθειες επιθετικά από τις Χατζηπαρασίδου, Μπροκάρντο και Σεβδίλη, μείωσε στην διαφορά άμεσα, 10-11. Το... κρεσέντο της Χατζηπαρασίδου συνεχίστηκε, με τις «ασπρόμαυρες» να ισοφαρίζουν, 12-12, σκορ το οποίο ήταν και τελικό για το πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Υπερπρωταθλήτριες Ελλάδος μπήκαν αποφασισμένες, και με σύμμαχο την καλή άμυνα και τις ώριμες αποφάσεις στην επίθεση, πήραν προβάδισμα στο σκορ, 17-14. Η διαφορά των τριών τερμάτων παρέμεινε, 18-15, οι φιλοξενούμενες αντέδρασαν, 18-18, αλλά με νέα «ασπρόμαυρη» αντεπίθεση η διαφορά των τριών τερμάτων επέστρεψε, 21-18, με την Σαμολαδά να βοηθά τα μέγιστα, 21-18. Σ' εκείνο το σημείο, ο ΠΑΟΚ mαteco επιβεβαίωσε την κυριαρχία του, και πήρε μία σημαντική νίκη με 24-22.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για το σύνολο του Δημήτρη Πελεκίδη, το Σάββατο 24 Μαρτίου και ώρα 14:00, εκτός έδρας, κόντρα στην ΑΕΚ, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Α1 Χάντμπολ γυναικών.

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 3-5, 3-7, 6-9, 10-11, 12-12 (ημχ.) 14-13, 17-14, 18-15, 20-18, 21-18, 24-22

ΠΑΟΚ mαteco (Πελεκίδης): Τσικνάκη, Χατζηπαρασίδου 10, Κερλίδη, Μεντεσίδου, Βράντσιτς, Γιοβίσεβιτς, Σαμολάδα 1, Σεβδίλη 6, Σίλβα, Ζενέλι 1, Μποριζόφσκα 2, Τομάσεβιτς, Κουλούρη, Μιλόγεβιτς 1, Μπουράτο 3, Γκρμπάσεβιτς.