Δύσκολο αλλά όχι ακατόρθωτο το έργο του στον επαναληπτικό

Για τον πρώτο προημιτελικό της Volley League γυναικών, ο ΠΑΟΚ υποδέχτηκε το απόγευμα της Τετάρτης 27 Μαρτίου, στο PAOK Sports Arena, την ΑΕΚ, γνωρίζοντας την ήττα με 0-3 σετ.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τις: Ντέακ, Πολυνοπούλου, Τερζόγλου, Φανγκ, Κυπαρίσση, Ουίλιαμς και λίμπερο την Ξανθοπούλου.

«Μουδιασμένο» ήταν το ξεκίνημα του Δικεφάλου στο πρώτο σετ, επιτρέποντας στις φιλοξενούμενες να πάρουν προβάδισμα στους πρώτους πόντους, 7-12. Οι παίκτριες του ΠΑΟΚ έψαχναν το σημείο αντίδρασης με μικρά σερί, ωστόσο η διαφορά παρέμενε στα μέσα, 11-17, αλλά και στην τελική ευθεία, 12-19. Σ' εκείνο το σημείο, οι «ασπρόμαυρες» μείωσαν σε 15-19, ωστόσο δεν μπόρεσαν να διεκδικήσουν κάτι καλύτερο, με το 19-25 να διαμορφώνει το 0-1 στα σετ.

Στο δεύτερο σετ, παρά το κακό ξεκίνημα των παικτριών του ΠΑΟΚ, 8-12, το σετ ισορρόπησε μετά από αντίδρασή τους, 13-13. Στη συνέχεια, παίζοντας σε υψηλό ρυθμό οι «ασπρόμαυρες» έκαναν την ανατροπή, 16-15, διατηρώντας το προβάδισμα τους σε κομβικό σημείο, 20-20. Εκεί, μ' ένα 0-5 σερί των αντιπάλων η διαφορά αυξήθηκε, 20-23, με τις παίκτριες του Δικεφάλου να βγάζουν εκ νέου αντίδραση σε κομβικό σημείο, κάνοντας το 22-24 σε 24-24. Στην... παράταση, οι φιλοξενούμενες έκαναν το 24-25, και εκμεταλλευόμενες μία κακή υποδοχή στο δικό τους σερβίς, διαμόρφωσαν το 24-26 και το 0-2 στα σετ.

Προσπαθώντας να βρει ψυχολογία ο Δικέφαλος στο τρίτο σετ, το ξεκίνημα δεν ήταν το καλύτερο δυνατό, 6-11. Οι παίκτριες του ΠΑΟΚ δεν μπόρεσαν να βγάλουν αντίδραση, η διαφορά παρέμενε σε υψηλά επίπεδα, και έτσι το τελικό 17-25 διαμόρφωσε το τελικό 0-3 στα σετ.

Ο δεύτερος προημιτελικός στην Αθήνα, είναι προγραμματισμένος για την Κυριακή 31 Μαρτίου και ώρα 19:00. Εκεί, ο ΠΑΟΚ χρειάζεται μία «καθαρή» νίκη με 0-3 ή 1-3, και την κατάκτηση του «χρυσού» σετ.

1ο σετ: 6-8, 11-16, 15-21, 19-25
2ο σετ: 5-8, 16-15, 20-21, 24-26
3ο σετ: 5-8, 10-16, 12-21, 17-25

Τα σετ: 0-3 (19-25, 24-26, 17-25) σε 75'.

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 2 άσσους, 37 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων και της ΑΕΚ προήλθαν από 4 άσσους, 44 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων.

Π.Α.Ο.Κ. (Θάνος Τερζής): Πολυνοπούλου 11 (9/15 επ., 2 μπλοκ), Φανγκ 7 (6/20 επ., 1 άσσος, 57% υπ.-57% άριστες), Κυπαρίσση 8 (8/21 επ., 25% υπ.-19% άριστες), Ντέακ 1 (0/2 επ., 1 άσσος), Τερζόγλου 5 (2/5 επ., 3 μπλοκ), Γουίλιαμς 8 (8/41 επ.) / Ξανθοπούλου (λ, 53% υπ.-47% άριστες), Ηλιοπούλου, Κλέπκου, Οικονομίδου 4 (4/14 επ.),

Α.Ε.Κ. (Γιουνούς Οτσάλ): Στράντζαλη 15 (13/32 επ., 2 άσσοι, 50% υπ.-27% άριστες), Καλαντάτζε 5 (4/12 επ., 1 μπλοκ), Τσάριτς 17 (15/32 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 8 (4/5 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Μπλάνκο 7 (6/11 επ., 1 μπλοκ), Σολέ 3 (2/13 επ., 1 μπλοκ, 62% υπ.-46% άριστες) / Ξηντάρα (λ, 67% υπ.-33% άριστες), Κοσμά (λ), Τσιτσιπλάμη, Τσίρκοβιτς.