Μία τελευταία ευκαιρία στο Μετς...

Για τον πρώτο τελικό του Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς», ο ΠΑΟΚ υποδέχτηκε το βράδυ της Πέμπτης 4 Απριλίου στο PAOK Sports Arena, τον Παναθηναϊκό, γνωρίζοντας την ήττα με 0-3 σετ.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τους: Γαλιώτο, Σαμοϊλένκο, Λινάρδο, Φαν Χάρντερεν, Τρούχτσεφ, Βαν Ντεν Ντρις και λίμπερο τον Κοκκινάκη.

Ισορροπημένη ήταν η αρχή του πρώτου σετ, με τις δύο ομάδες να είναι κοντά σκορ, 9-10. Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι αύξησαν την διαφορά, 12-16, η οποία παρέμενε στην τελική ευθεία, 18-21. Με 0-3 σερί, δημιουργήθηκαν έξι σετ-μπολ, 18-24. Σ' εκείνο το σημείο οι «ασπρόμαυροι» έβγαλαν αντίδραση και μείωσαν στον πόντο «σβήνοντας» πέντε σετ-μπολ, 23-24. Στην επόμενη φάση, οι παίκτες του Δικεφάλου δεν κατάφεραν να κάνουν ολική ανατροπή, με το 23-25 να διαμορφώνει το 0-1.

Καλύτερα ξεκίνησε στο δεύτερο σετ ο Δικέφαλος, παίρνοντας μικρό προβάδισμα, 8-6. Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι έκαναν την ανατροπή, 10-13, αυξάνοντας το προβάδισμα τους, 13-18. Οι «ασπρόμαυροι» έβγαλαν αντίδραση και μείωσαν στην τελική ευθεία, 19-22, ωστόσο δεν μπόρεσαν να κάνουν το κάτι παραπάνω, με το 21-25 να κάνει το 0-2 στα σετ.

Πόντο-πόντο πήγαιναν οι δύο ομάδες στο τρίτο σετ, παίρνοντας εναλλάξ πόντους από την αρχή, 9-9, έως και τα μέσα, 15-15. Σ' εκείνο το σημείο οι αντίπαλοι πήραν διαφορά, 16-19, την οποία διατήρησαν στην τελική ευθεία, 18-22. Οι παίκτες του ΠΑΟΚ μείωσαν, 20-22, ωστόσο έλειψε το κάτι παραπάνω, με το 21-25 να διαμορφώνει το τελικό 0-3.

Το τμήμα βόλεϊ ανδρών ευχαριστεί τον Κόσμο για το δυναμικό παρών του, και την στήριξη στην ομάδα καθόλη την διάρκεια του αγώνα, αλλά και μετά την λήξη του.

Ο δεύτερος τελικός για το Λιγκ Καπ «Ν. Σαμαράς» είναι προγραμματισμένος για την Κυριακή 7 Απριλίου και ώρα 17:00. Ο ΠΑΟΚ χρειάζεται «καθαρή» νίκη με 0-3 ή 1-3 και την κατάκτηση του «χρυσού» σετ.

1ο σετ: 5-8, 12-16, 17-21, 18-24, 23-25

2ο σετ: 8-7, 13-16, 16-21, 21-25

3ο σετ: 7-8, 15-14, 15-17, 18-22, 21-25.

* Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν: 4 άσσοι, 32 επιθέσεις (46% αποτελεσματικότητα), 6 μπλοκ, 23 λάθη αντιπάλων (17 χαμένα σερβίς) και του Παναθηναϊκού οι πόντοι προήλθαν: 4 άσσοι, 44 επιθέσεις (55% αποτελεσματικότητα), 4 μπλοκ, 23 λάθη αντιπάλων (13 χαμένα σερβίς).

Τα σετ: 0-3 (23-25, 21-25, 21-25) σε 80΄.

ΠΑΟΚ (Γιόσκο Μιλενκόφσκι): Βαν Χάρντερεν 14π. (9/18επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 56%υπ., 22%αρ.), Γαλιώτος 1 (1 άσσος), Τρούχτσεφ 6 (5/17επ., 1 μπλοκ, 30%υπ., 30%αρ.), Βαν ντε Ντρις 8 (8/18επ.), Λινάρδος 7 (6/9επ., 1 μπλοκ), Σαμουϊλένκο 6 (4/8επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος) / Κοκκινάκης (λ. - 68%υπ., 50%αρ.), Σιδηρόπουλος, Γάτσης, Τακουρίδης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κασαμπαλής 3π. (2/3επ., 1 άσσος), Κοβάρ 13 (12/22επ., 1 μπλοκ, 60%υπ., 40%αρ.), Ρανγκέλ 8 (6/8επ., 2 μπλοκ), Ερνάντεζ 12 (11/29επ., 1 άσσος), Βουλκίδης 4 (3/6επ., 1 μπλοκ), Πρωτοψάλτης 12 (10/12επ., 2 άσσοι, 55%υπ., 27%αρ.) / Κοντοστάθης (λ. - 75%υπ., 30%αρ.), Μάρκου.