Στην Θεσσαλονίκη για την ισοφάριση της σειράς...

Για τον πρώτο αγώνα της πρώτης φάσης των θέσεων 5-8 της Α1 Μπάσκετ γυναικών, ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ ταξίδεψε στα Γιάννενα, όπου και αντιμετώπισε το απόγευμα της Κυριακής 7 Απριλίου τον τοπικό ΠΑΣ, γνωρίζοντας την ήττα με 63-57.

Με πολύ κλειστό ροτέισον λόγω των απουσιών των Κιλαζίδου, Κιολέογλου, Τόλη, Μυλωνάκη και Ουόκερ, ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τις: Σταματάκη, Μιχαηλίδου, Τζόουνς, Κουμαντσιώτου και Ράις.

Καλύτερα μπήκε στο παιχνίδι ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ, παίρνοντας μικρή διαφορά στα πρώτα λεπτά, 0-6. Το προβάδισμα διατηρήθηκε για τις «ασπρόμαυρες», 5-11, ωστόσο οι γηπεδούχες έκαναν την ανατροπή, 16-15. Τα τελευταία λεπτά της περιόδου ήταν «κλειστά» επιθετικά, με το τελικό σκορ να είναι 19-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι παίκτριες του Δικεφάλου έδωσαν την ευκαιρία στις γηπεδούχες να δημιουργήσουν διψήφια διαφορά, 30-20. Βγάζοντας αντίδραση, οι «ασπρόμαυρες» μείωσαν στο σκορ, 32-27, με το τελικό σκορ για το πρώτο ημίχρονο να είναι 36-28.

Στην επανάληψη, ο Δικέφαλος ήταν εκείνος που πέτυχε πρώτος καλάθι, 36-30, ωστόσο η κούραση και έλλειψη επιλογών σε συνδυασμό με ένα 12-0 σερί, αύξησαν την διαφορά, 48-30. Ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ απάντησε με δικό του 0-9 σερί, βγάζοντας αντίδραση και μειώνοντας το σκορ, 48-39. Δείχνοντας το καλό τους πρόσωπο, οι παίκτριες του Δικεφάλου μείωσαν ακόμα περισσότερο στο σκορ, 51-44, με το τελικό σκορ για την τρίτη περίοδο να είναι 54-44.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι παίκτριες του ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ προσπάθησαν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσια, ωστόσο η διαφορά διατηρούταν, 62-51. Μην έχοντας ενέργεια για το κάτι παραπάνω, λόγω του πολύ κλειστού ροτέισον, το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν έως το τελικό 63-57.

Το δεύτερο παιχνίδι ανάμεσα στις δύο ομάδες είναι προγραμματισμένο για την Τετάρτη 10 Απριλίου και ώρα 13:00, στο PAOK Sports Arena.

Δεκάλεπτα: 19-15, 36-28, 54-44, 63-57

ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ (Αγγελίδης): Γρηγορίου, Ράις 8(1), Κουμαντσιώτου 5(1), Τόγια, Πολυμέρου, Μιχαηλίδου 9(2), Σταματάκη 5, Τζόουνς 30(1).