«Έκλεισε» με νίκη τις υποχρεώσεις του για την φετινή σεζόν

Με νίκη ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στη φετινή σεζόν ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας στην Αθήνα του Παναθηναϊκού με 2-3, στο πλαίσιο του δεύτερου τελικού του Λιγκ Καπ «Ν. Σαμαράς».

Ο Δικέφαλος μπορεί να πέτυχε τη νίκη, ωστόσο αυτή δεν του έδωσε και το τρόπαιο, καθώς χρειαζόταν νίκη με σκορ 0-3 ή 1-3 και την κατάκτηση του «χρυσού» σετ.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τους: Γαλιώτο, Σαμοϊλένκο, Λινάρδο, Φαν Χάρντερεν, Τρούχτσεφ, Βαν Ντεν Ντρις και λίμπερο τον Κοκκινάκη.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο σετ, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο από την αρχή έως και τα μέσα, 13-13. Σ' εκείνο το σημείο, οι γηπεδούχοι βρήκαν ένα μικρό σερί 2-0, παίρνοντας ένα μικρό προβάδισμα, 15-13. Στη συνέχεια οι δύο ομάδες έπαιρναν πόντους εναλλάξ, διατηρώντας αυτή την διαφορά υπέρ των γηπεδούχων, 21-19. Στην τελική ευθεία, ένα νέο 2-0 σερί του Παναθηναϊκού έφερε σε δύσκολη θέση τον Δικέφαλο, 23-19. Με το σκορ στο 24-20, οι παίκτες του ΠΑΟΚ βγάζοντας αντίδραση διαρκείας «έσβησαν» και τα τέσσερα σετ-μπολ των αντιπάλων, στέλνοντας το σετ σε... παράταση, 24-24. Εκεί, οι παίκτες του Δικεφάλου δεν κατάφεραν να πιέσουν αρκετά τους «πράσινους», με το 29-27 να διαμορφώνει το 1-0 στα σετ.

Στο δεύτερο σετ, παρά το «μουδιασμένο» ξεκίνημα των παικτών του ΠΑΟΚ, 11-4, το σκορ μειώθηκε σε κομβικό σημείο, 19-18. Οι «ασπρόμαυροι» έψαχναν κάποιο σερί το οποίο θα τους έδινε το προβάδισμα, ωστόσο η μικρή διαφορά παρέμενε, 23-20. Με 0-3 σερί ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε, 23-23, ωστόσο δεν μπόρεσε το κάτι παραπάνω, με το 25-23 να κάνει το 2-0 στα σετ, τελειώνοντας έτσι την υπόθεση τρόπαιο.

Στο τρίτο σετ, ο Γιόσκο Μιλενκόσκι έκανε ολικό «λίφτινγκ» στην ομάδα του, παρατάσσοντας ως αρχική σύνθεση τους: Τακουρίδη, Γάτση, Σαλταφερίδη, Μούχλια, Σαλταφερίδη, Σιδηρόπουλο και λίμπερο τον Κωνσταντινίδη. Οι παίκτες του Δικεφάλου παίζοντας ελεύθερα, ξεκίνησαν δυναμικά στο σετ, παίρνοντας προβάδισμα στους πρώτους πόντους, 7-10. Η διαφορά διατηρήθηκε υπέρ τους έως την τελική ευθεία, 17-19, με τους γηπεδούχους να ανατρέπουν το σκορ, 20-19. Βγάζοντας χαρακτήρα, οι «ασπρόμαυροι» έκαναν νέα ανατροπή, κατακτώντας το σετ με 24-26, 2-1.

Παραμένοντας με την ίδια σύνθεση, όπως αυτή του τρίτου σετ, οι παίκτες του ΠΑΟΚ ξεκίνησαν δυναμικά και στο τέταρτο σετ, 3-10. Η πολύ καλή εικόνα των παικτών του Δικεφάλου διατηρήθηκε, κάτι το οποίο κράτησε και την διαφορά σε υψηλά επίπεδα, 7-15. Μην αφήνοντας περιθώρια αντίδρασης τους γηπεδούχους, οι «ασπρόμαυροι» με 19-25 έστειλαν το παιχνίδι στο τάι-μπρέικ, 2-2.

Στο πέμπτο και τελευταίο σετ, μπορεί οι γηπεδούχοι να ξεκίνησαν καλύτερα, 3-0, ωστόσο ένα 0-6 σερί των παικτών του ΠΑΟΚ, έδωσε ξεκάθαρο προβάδισμα, 3-6. Με το σκορ στο 6-8 οι δύο ομάδες άλλαξαν τερέν. Στην επιστροφή μετά την διακοπή της αλλαγής τερέν, οι παίκτες του Δικεφάλου ξεκίνησαν με 0-4 σερί, παίρνοντας σαφέστατο προβάδισμα, 6-12. Η εικόνα του σετ δεν άλλαξε, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει τη νίκη με 2-3, κλείνοντας έτσι τις υποχρεώσεις του για τη φετινή σεζόν.

1ο σετ: 8-7, 16-14, 21-18, 29-27
2ο σετ: 8-3, 16-12, 21-19, 25-23
3ο σετ: 6-8, 13-16, 21-20, 24-26
4ο σετ: 3-8, 7-16, 16-21, 19-25
5ο σετ: 3-5, 6-10, 6-12, 11-15

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 5 άσσους, 60 επιθέσεις (48% αποτελεσματικότητα), 9 μπλοκ και 34 λάθη αντιπάλων (23 χαμένα σερβίς) και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 4 άσσους, 60 επιθέσεις (48% αποτελεσματικότητα), 20 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων (19 χαμένα σερβίς).

Τα σετ: 2-3 (29-27, 25-23, 24-26, 19-25, 11-15) σε 139'

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κασαμπαλής 5 (2/2 επ., 3 άσσοι), Κόβαρ 9 (6/16 επ., 3 μπλοκ, 74% υπ. - 47% άριστες), Ρανγκέλ 7 (7/8 επ.), Ερνάντεζ 14 (12/25 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Βουλκίδης 14 (11/19 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Πρωτοψάλτης 8 (8/21 επ., 75% υπ. - 36% άριστες) / Ζήσης (λ, 64% υπ. - 30% άριστες), Πετρέας 4 (2/4 επ., 2 μπλοκ), Μάρκου 6 (6/16 επ.), Φράγκος 6 (5/14 επ., 1 μπλοκ, 64% υπ. - 45% άριστες), Κερν 1 (1/1 επ.).

Π.Α.Ο.Κ. (Γιόσκο Μιλένκοσκι): Φαν Χάρντερεν 6 (6/16 επ., 39% υπ. - 17% άριστες), Γαλιώτος 1 (1 άσσος), Τρούχτσεφ 5 (4/9 επ., 1 μπλοκ, 33% υπ. - 11% άριστες), Βαν Ντεν Ντρις 10 (7/16 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Λινάρδος 2 (2/3 επ.), Σαμοϊλένκο 6 (4/4 επ., 2 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ, 60% υπ. - 27% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ, 44% υπ. - 22% άριστες), Μούχλιας 9 (6/20 επ., 3 μπλοκ, 44% υπ. - 11% άριστες), Σαλταφερίδης 15 (13/24 επ., 2 μπλοκ), Στεφανίδης 3 (3/11 επ., 58% υπ. - 25% άριστες), Σιδηρόπουλος 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Γάτσης 17 (10/15 επ., 7 μπλοκ), Τακουρίδης 8 (5/6 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ).