Ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του για τη φετινή σεζόν ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ

Για τον δεύτερο αγώνα των θέσεων 5-8 της Α1 Μπάσκετ γυναικών, ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ υποδέχτηκε το μεσημέρι της Τετάρτης 10 Απριλίου στο PAOK Sports Arena, τον ΠΑΣ Γιάννινα, γνωρίζοντας την ήττα με 60-78.

Με την Μόργκαν Τζόουνς να προστίθεται την τελευταία στιγμή στην μακριά λίστα απουσιών του Δικεφάλου, ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τις: Μινοβγίδου, Ουόκερ, Σταματάκη, Μιχαηλίδου, Κουμαντσιώτου.

Οι «ασπρόμαυρες» ήταν εκείνες που ξεκίνησαν καλύτερα στο παιχνίδι, παίρνοντας ένα μικρό προβάδισμα στην αρχή, 10-7, το οποίο συνέχισαν να διατηρούν, 15-11. Σ' εκείνο το σημείο οι φιλοξενούμενες έκαναν την ανατροπή, 15-16, ωστόσο με 4-0 σερί οι παίκτριες του ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ πήραν το προβάδισμα, 19-16. Η διαφορά υπέρ του Δικεφάλου διατηρήθηκε έως το τέλος, με το 24-22 να είναι τελικό σκορ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενες ήταν εκείνες που εκμεταλλεύτηκαν το κακό ξεκίνημα του Δικεφάλου, παίρνοντας προβάδισμα, 28-33. Η διαφορά παρέμεινε έως το τελικό για το πρώτο ημίχρονο, 35-43.

Στην επανάληψη, οι παίκτριες του ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ, έχοντας να διαχειριστούν το κλειστό ροτέισον, και την κούραση, προσπάθησαν να μείνουν κοντά στο σκορ, ωστόσο η διαφορά αυξήθηκε, με το τρίτο δεκάλεπτο να τελειώνει στο 46-60.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Άγγελος Αγγελίδης έδωσε πολύτιμο χρόνο στις νεαρές αθλήτριες του, οι οποίες αποκόμισαν πολύτιμες εμπειρίες, οι οποίες θα τις φανούν χρήσιμες. Η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε, με το τελικό σκορ του αγώνα να είναι 60-78.

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 35-43, 46-60, 60-78

ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ (Αγγελίδης) : Ουόκερ 13 (1), Γρηγορίου 4, Κουμαντσιώτου 8, Τόγια, Πολύμερου 2, Μιχαηλίδου 10 (2), Σταματάκη 23 (3), Μηνοβγίδου.