Ολοκληρωτική εμφάνιση και σπουδαία νίκη του ΠΑΟΚ επί του ΟΣΦΠ/Όμιλου Ξυνή!

Με νίκη ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στην κανονική διάρκεια της Handball Premier ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας με 26-21 του ΟΣΦΠ/Όμιλου Ξυνή, στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής.

Δυναμικό ήταν το ξεκίνημα του ΠΑΟΚ στο παιχνίδι, βγάζοντας ενέργεια τόσο στην άμυνα, όσο και στην επίθεση, κάτι το οποίο του έδωσε το προβάδισμα, 6-2. Σ' εκείνο το σημείο οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν το παιχνίδι, 6-6, ωστόσο με ώριμες αποφάσεις και εξαιρετική άμυνα ο ΠΑΟΚ ξαναπήρε το προβάδισμα, 10-8. Με 0-2 σερί οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν, διαμορφώνοντας το τελικό για το πρώτο ημίχρονο, 10-10. \

Εξαιρετικό ήταν το ξεκίνημα του Δικεφάλου και στο δεύτερο ημίχρονο, το οποίο ήταν «καρμπόν» με αυτό του πρώτου. Στο πρώτο δεκάλεπτο του πρώτου μέρους οι παίκτες του ΠΑΟΚ πήραν σημαντικό προβάδισμα, 17-12. Με απίστευτο πάθος στο αμυντικό κομμάτι, αλλά και ωριμότητα στις αποφάσεις στο επιθετικό κομμάτι οι «ασπρόμαυροι» διατήρησαν το προβάδισμα τους, μην αφήνοντας περιθώριο αντίδρασης στους αντιπάλους, 18-13. Με ολοκληρωτική εμφάνιση, ο ΠΑΟΚ δεν άφησε κανένα περιθώριο στον ΟΣΦΠ/Όμιλο Ξυνή να πιστέψει ότι μπορεί να πάρει κάτι από το παιχνίδι, κερδίζοντας το με 26-21.

Τα πεντάλεπτα: 3-1, 6-4, 6-6, 8-7, 10-8, 10-10 (ημχ.) 14-12, 18-13, 20-15, 21-17, 23-19, 26-21

ΠΑΟΚ (Σεϊρεκίδης): Γκίγκοφ, Ελευθεριάδης 3, Τσαμουρίδης 1, Παπαγεωργίου, Νικολαϊδης, Παπάζογλου Θ. 3, Κουκμίσης Κ. 4, Παπάζογλου Λ., Τσαναξίδης, Κουκμίσης Ν. 4, Μπάτζιος, Καλόμοιρος 4, Δάιος, Ρανσάνς 3, Τζωρτζίνης 4.