Νίκη επί της Pari Volley στην «αυλαία» του «Memorial Velikana»!

Με νίκη ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στο «Memorial Velikana» ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας της γαλλικής, Pari Volley, με 2-3 σετ.

Σε ένα πρώτο σετ με «σκαμπανεβάσματα» στην απόδοση των δύο ομάδων, οι Γάλλοι ήταν εκείνοι που προηγήθηκαν στους πρώτους πόντους, 8-4, με τον Δικέφαλο να απαντά και να φέρνει το σετ στα μέτρα του, 15-16. Έχοντας καλή λειτουργία στο μπλοκ και σωστές επιλογές στην επίθεση, ο ΠΑΟΚ άνοιξε περισσότερο την διαφορά σε κομβικό σημείο, 18-21, για να φτάσει με 21-25 στο 0-1 στα σετ.

Πιο ξεκάθαρη ήταν η εικόνα του δεύτερου σετ, με τον ΠΑΟΚ να είναι ο απόλυτος κυρίαρχος. Με τρομερή λειτουργία στο μπλοκ, έχοντας τον Μπράουν σε καλή μέρα, ο Δικέφαλος ξέφυγε από νωρίς στο σετ, 12-16, και έβαλε «πλώρη» για το 0-2. Ο Μπράουν βρήκε συμπαραστάτες τους Γιούντρις και Πετρέα στο μπλοκ, ο Δικέφαλος άνοιξε περισσότερο την διαφορά, 15-21, για να κάνει με 18-25 στη συνέχεια το 0-2 στα σετ.

Σε ένα τρίτο σετ το οποίο ήταν «ντέρμπι», οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι. Με τον Γιάννη Καλμαζίδη να μοιράζει τον χρόνο συμμετοχής στους αθλητές του, ο Δικέφαλος είχε ένα ισχνό προβάδισμα στα μέσα του σετ, 15-16. Στη συνέχεια σε κομβικό σημείο, ο ΠΑΟΚ με μπλοκ του Μπράουν πήρε «αέρα» δύο πόντων, 19-21, ωστόσο οι Γάλλοι απάντησαν και έστειλα το σετ σε «παράταση», 24-24. Σε εκείνο το σημείο, η Παρί ήταν πιο ψύχραιμη και μείωσε στα σετ με 26-24, 1-2.

Σε ένα τέταρτο σετ δοκιμών, ο Γιάννης Καλμαζίδης παρέταξε διάφορα σχήματα, με πολλές εναλλαγές προσώπων. Ο Δικέφαλος παρουσιάστηκε καλός κατά διαστήματα, ωστόσο ήταν καθαρά ένα σετ συμπερασμάτων για τους παίκτες του ρόστερ. Οι Γάλλοι με 25-20 έκαναν το 2-2, και ο αγώνας οδηγήθηκε στο τάι-μπρέικ.

Στο τάι μπρέικ, οι δύο ομάδες ήταν μαζί στο σκορ μέχρι και τα μισά του σετ. Με υπέροχη λειτουργία στο μπλοκ, ο ΠΑΟΚ «έχτισε» σερί σε κομβικό σημείο. Η διαφορά η οποία έχτισε του έδωσε ψυχολογία, και εν τέλη πήρε τη νίκη με 11-15 κάνοντας παράλληλα το 2-3.